90 дневна диета - Форум

Форуми - 90 дневна диета
Дата и час: 19 Апр 2024, 02:41

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: ИГНАЖДЕН 20 декември
МнениеПубликувано на: 04 Ное 2012, 15:50 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
ИГНАЖДЕН

20 декември

Другите названия на този празник са Игнат, Млада година. На този ден се почита антиохийският епископ свети Игнат Богоносец, осъден на смърт заради християнската си вяра и хвърлен на лъвовете. От Игнажден до Бъдни вечер продължили родилните мъки на Богородица. От Игнажден започват и коледните и новогодишни празници. Според народното поверие на този ден е началото на новата година, затова в някои области на България го наричат Нов ден. И понеже е нова година, много важно е какъв човек ще влезне пръв в къщата, добър или лош. От това зависи каква ще е цялата година. Човекът, който пръв влиза в къщата, се нарича "полезник". На него домакинята дава игнатово кравайче и той сяда начело на трапезата. Рано сутринта на Игнажден жените наклаждат огъня, слагат гърне с вариво и приготвят тесто за хляб, от което омесват колаци за всеки член на семейството и един колак, който оставят за Бъдни вечер. На Игнажден се приготвят също така малки гевречета ("подкови"), поръсени със сусам. От Игнажден до Коледа младите и нераждали жени не работят, за да раждат по-леко. В различните краища на България съществуват различни обичаи, свързани с този празник. В Източна България например сутринта на Игнажден стопанката дава на кокошките кадено жито, което разпръсква в кръг. Според поверието през новата година кокошките ще се множат и няма да ходят по чуждите дворове. На този ден не се дава нищо в заем, за да се запази изобилието и плодородието в семейството. Преди изгрев слънце на празника се почистват и комините на къщите. Саждите се хвърлят на кръстопът или на двора, за да няма бълхи през лятото. В Югозападните краища на България в огнището се запалва специално отрязано дъбово или крушово дърво, което трябва да гори до Йордановден (6 януари).

На този ден ви предлагаме да се потопите в традицията на Българската кухня и да приготвите едно игнажденско меню, с което да изненадате семейството си. Най-голяма радост на децата си ще доставите с родопските колаци.


РОДОПСКИ КОЛАЦИ

Необходими продукти

3 яйца
чаена лъжичка сол
мая за хляб колкото половин кибритена кутийка
1 кафяна чашка прясно мляко
3 чаени чаши брашно
Приготовление Приготовлението на тези колаци е много лесно и много бързо.

Първо разбийте с дървена лъжица яйцата и прибавете към тях солта. Разтворете маята в прясното мляко и в една кафяна чашка хладка вода и я прибавете към яйцата.

Постепенно поръсвайте брашното и бъркайте с лъжицата, докато се получи рядко гладко тесто, което покрийте с кърпа и оставете за половин час на топло. След това отново го разбъркайте и го оставете за още половин час на топло да втасва. Това действие се повтаря пет пъти.

От втасалото тесто гребете с дървена лъжица и го изсипвайте върху нагорещена печка с твърдо гориво (както са правили бабите ни) или върху загрят електрически котлон на място намазано с олио или с жълтък разбит с малко вода.

Разстелете тестото на тънък пласт и печете. Щом се образуват мехури, обърнете колака с лопатка и от другата страна. Изпечените колаци трябва да подредите един върху друг, като ги намазвате с разтопено краве масло. Някога за печене на колаци са използвали специален железен съд - "сач" - плитък железен тиган, който е бил нагорещяван направо на пламтящ огън.

В областта около Стара Загора хората приготвят за Игнажден сусамени кравайчета. Предлагаме ви една стара оригинална рецепта, с която ще изненадате приятно гостите си, които никога не са опитвали българско ястие или закуска.


СУСАМЕНИ КРАВАЙЧЕТА

Необходими продукти

5 яйца, 1 чаена чаша захар
1 чаена чаша стопена свинска мас
1/4 кг. кисело мляко
1/2 чаена лъжичка сода бикарбонат
1 лимон
3 кафени чашки сусамено семе
1 кафяна чашка пудра захар
брашно
Приготовление Приготовлението на сусамените кравайчета е много лесно за изпълнение, при положение че спазвате точните указания.

Първо разбийте четири от петте яйца с кристалната захар. Когато сместа побелее, прибавете на части като продължавате да бъркате стопената свинска мас. Ако не разполагате със свинска мас или по някакви причини вие или член от семейството ви не може да яде тази животинска мазнина, използвайте същото количество растително масло - зехтин или слънчогледово олио.

Към сместа прибавете и добре разбитото със сода кисело мляко. Сложете сока и настърганата кора на лимона и с брашно колкото поеме замесете тесто.

Разточете полученото тесто на кора с дебелина 1/2 сантиметър. Изрежете кравайчета, като използвате за тази цел две стъклени чаши - по-голяма и по-малка. Намажете кравайчетата с разбитото яйце, което ви е останало, поръсете ги със сусаменото семе, наредете ги в намазана с краве масло тавичка и ги печете в умерена фурна.

Опечените кравайчета поръсете обилно с пудра захар. Тези кравайчета са подходящи и за новогодишната ви трапеза, както и за всякакви празнични случаи.


Като основно ястие на Игнажден можете да приготвите ПАТАТНИК. През студените зимни месеци една от основните храни на българите са картофите. Интересно е да се знае, че според книгата "Кратко здравословьие или уроци, за да си вардим здравьието", излязла през 1865 г., авторът Сава Доброплодни пише, че от картофи се приготвял и хляб. Разбира се, този хляб далеч отстъпва по вкус на пшеничния, но е бил много хранителен и предпочитан в някои области на България.


ПАТАТНИК

Необходими продукти

6 супени лъжици брашно
1/2 кафяна чашка олио
1 супена лъжица разтопено краве масло

За плънката

1 1/2 кг. картофи
4 глави кромид лук
3 яйца
1 супена лъжица пресен джоджен (ако не разполагате с пресен, вземете една щипка сушен джоджен)
1/2 лъжица олио
1/2 чаена лъжичка сол.
Приготовление След като сте приготвили необходимите продукти, можете да пристъпите към приготвянето на пататника.

Замесете меко тесто от брашното, олиото и вода, колкото е необходима. Оставете го на стайна температура за четвърт час, после го разделете на две части, като едната трябва да е малко по-голяма.

От втората част, която е по-малка разточете кора с четири-пет сантиметра по-голяма от дъното на тавата за пататника.

Пригответе плънката като настържете картофите на едро ренде (картофите трябва да са предварително обелени) и ги смесете с настърганите на ренде лук, разбитите яйца, джоджена и солта.

Поставете голямата кора в намазаната с разтопено краве масло тава, сложете плънката и я покрийте с втората, по-малка кора. Обърнете навътре краищата на първата кора и защипете двете кори така, че да не излезе плънката при печенето. Печете пататника в умерена фурна до порозовяване.




Към игнажденското меню подхожда и друго ястие, което също е част от българската национална кухня и предизвиква интерес както у чужденците, така и при самите българи. То е приготвено от боб и картофи - една комбинация, която е твърде богата на вкус и хранителни качества. Освен това както вече е известно, картофите са едни от основните хранителни продукти в менюто на българите. Така е и с боба. Въпреки че той се счита за американска култура, на българската трапеза този продукт присъства много често и е разпространен във всички краища на България. Приготвя се в комбинация с различни други продукти, като супа или основно ястие. През зимата присъства много често на българската маса, тъй като е твърде хранителен.


ЯСТИЕ ОТ БОБ И КАРТОФИ

Необходими продукти

1 1/2 чаени чаши зрял боб, 6 картофа, 1 голяма глава кромид лук, 1 кафяна чашка олио, 1 чаена лъжичка червен пипер, 2 супени лъжици нарязан магданоз, 1 супена лъжица джоджен.
Приготовление Първо трябва да накиснете боба в студена вода и една чаена лъжица сол от предната вечер.

На сутринта бобът трябва да бъде изцеден. След това го варете на умерено силен огън. Когато започне да омеква, прибавете нарязания на ситно лук, обелените и нарязани на кубчета картофи, олиото, сол на вкус и червения пипер.

Варете до пълно омекване на боба и картофите на умерено силен котлон.

Най-накрая поръсете нарязания на ситно магданоз и пресния джоджен. Ако използвате сух джоджен, прибавете го в ястието заедно с картофите и останалите подправки.


Въпреки че това ястие се приготвя без запръжка, то не се препоръчва на хора с чувствителен стомах. Бобът е една доста тежка храна, която често пъти води до дразнения в стомаха и храносмилателната система.
Тук трябва да кажем, че при приготвянето на ястия от боб в българската кухня е най-разпространено подправянето им с джоджен. Използват се листата на това многогодишно тревисто растение, пресни или изсушени. Джодженът има приятна миризма и слабо парлив вкус. Освен като подправка към ястия от боб, той се използва и за ароматизиране на салати, супи, ястия от зеленчуци, безмесни и месни консерви.


КОНСУЛТИРАНИ ИЗТОЧНИЦИ:
Д. Маринов, "Народна вяра".
Българска митология, Анани Стойчев, издателска група 7М+ Логис, 1994.
Народна трапеза от Димитровден до Гергьовден, Д. Мантов, ИК "Светулка", София, 1997.
Българска национална кухня, Л. Петров, Е. Йорданов, Сн.Узунова, Н. Джелепов, Земиздат


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов