90 дневна диета - Форум

Форуми - 90 дневна диета
Дата и час: 28 Мар 2024, 17:56

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 75 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 01 Дек 2012, 18:03 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
Нередовен стомах ( ЗАПЕК )

Как да се справим?




Прикачени файлове:
images.jpeg
images.jpeg [ 5.55 KiB | Прегледано 15663 пъти ]




Нередовният стомах е особено разпространено състояние. Статистиката сочи, че всеки четвърти у нас страда от констипация (запек) и съпътстващите го здравни проблеми – газове, хемороиди, затлъстяване, разширени вени и т.н.

Този проблем не подминава и подрастващите поради все по-застоялия начин на живот. Нередовното ходене до тоалетната предизвиква редица неприятни симптоми, които ни причиняват силен дискомфорт – подут корем, тежест, загуба на апетит, отпадналост, дори лош дъх или неприятен мирис на тялото ни.

За да се справим с проблема, добре е да разберем каква е причината за появата му.

Ето най-честите фактори за констипация:

Неправилен хранителен режим – малко пробиотици и фибри в храната, предимно твърда храна;

Недостатъчен прием на течности;

Липса на двигателна активност;

Стрес;

Някои лекарства.

Както се вижда, основните причини за наличието на проблема до голяма степен зависят от нашите навици.

А какво да направим, за да го преодолеем?


Пийте повече течности – поне 2 литра на ден. Пийте предимно вода и негазирани напитки – чайове, фрешове.

Повече пробиотици в менюто – пробиотиците са онези „приятелски“ бактерии в менюто ни, които помагат на тялото ни да преработва и усвоява по-добре храната. Те имат утвърдено действие в борбата с нередовния стомах. Как да си ги набавим? Просто хапвайте повече млечнокисели продукти.

Повече фибри. Фибрите се съдържат предимно в растителните храни. Избирайте по-често салата или плод вместо чипс.

Спортувайте. Движението е един от най-добрите начини да се справите с този проблем. Наблегнете на коремните преси и клековете.

Изгответе си хранителен режим с 5 хранения дневно. Това съвсем не значи да започнете да се храните повече. Значи само да започнете да се храните по-разумно, на по-малки порции и по-често.



Плодове с разхлабващо действие при запек




Прикачени файлове:
plodove-zapek.jpg
plodove-zapek.jpg [ 163.15 KiB | Прегледано 15663 пъти ]



Важно място в храната на хората от незапомнени времена заемат плодовете. Те са вкусна храна, а много от тях могат да бъдат и лекарство - например срещу запек.


Ако искаме да живеем здравословно, трябва по-добре да използваме това, което ни дава природата. Редица от плодовете, с които ни е дарила природата имат разхлабващо действие - сини сливи, ягоди, малини, кайсии, круши, грозде, праскови и др.

Тяхното разхлабващо действие се дължи на това, че увеличават перисталтиката на червата. Целулозата като баластно вещество ускорява обмяната и действа добре на лениви черва. Разбира се, не трябва да се прекалява, защото целулозата на някои плодове има дразнещ ефект за някои хора, както е с крушите например.

Съдържанието на пектин в сините сливи, на етеричните масла и летливи ароматни съединения в ягодите, малините и къпините оказва подчертан бактерициден ефект върху чревната флора. Освен че усилват перисталтиката, органичните киселини увеличават секрецията на храносмилателни сокове.

Богатото съдържание на витамини в плодовете влияе благоприятно на целия организъм и най-вече на храносмилателните процеси. Кайсиите, прасковите, ягодите, малините съдържат витамините А, В1, В2, В8, С, чрез които действат и върху функциите на червата и стомаха.



Как трябва да се приемат плодовете, за да има полза от тях при запек?

Сините сливи се ядат сутрин на гладно по 5-6, ако са пресни. Ако са сушени, трябва да се накиснат от вечерта в топло мляко или вода и на сутринта се изяждат също на гладно.

Ягодите се ядат на гладно пресни. Особено е полезен сокът от ягоди, който е с добър ефект.

Малините се приемат също на гладно, като плод или сок от малини.

Крушите може да ядете по всяко време - на гладно или след ядене.

Плодовете се приемат в рамките на нормален хранителен режим, сутрин на гладно или като отделно хранене между основните хранения, например в 10 часа сутринта или 16 часа следобед. Плодовият сок може да се пие 30 минути преди хранене. Особено е полезна комбинация от сокове - ягода и малини, круши и грозде, ягоди и кайсии или праскови и др.

Ефектът от тези плодове може да бъде засилен, ако към менюто добавим и други продукти като пълно зърнест хляб или мляко.

Правилно е плодовете да се приема в началото на храненето, за да стимулира по-добре усвояването на храната. При запек е важен и начинът на приемане на храната - не се хранете на бързо на улицата. Отстранете всички силни и неприятни шумове.

Заседналият живот също предразполага към запек. Всекидневното ходене пеша, спортуването, туризмът, колоезденето, плуването, упражненията ще ви помогнат да се отстрани това неприятно състояние.


Последна промяна Виолина на 18 Яну 2013, 01:24, променена общо 6 пъти

Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 01 Дек 2012, 23:13 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
13 безценни съвета за редуциране на мазнините

Прикачени файлове:
13_advices.jpg
13_advices.jpg [ 14.31 KiB | Прегледано 15876 пъти ]



от Любомир Иванов

http://lubomirivanov.com/2396/

Времето се затопля и всеки търси начин спешно да влезне във форма. Но това може да се окаже не толкова лесно, защото все пак добрата форма трябва да се поддържа целогодишно и само да се шлифова за лятото. Затова тези, които се сещат в последния момент, обикновено пробват драстични мерки, които дори и да проработят, впоследствие се плаща скъпа цена: повреден метаболизъм и натрупване на повече килограми от първоначалните и здравословни проблеми.

Естествено, не всеки е склонен да спазва хранителен режим и да тренира усилено или не знае кой е правилният начин. Но аз мога да ви дам 13 не фатални, а наистина безценни съвета за редуциране на мазнините. Колкото повече изпълните от тях, толкова по-добри ще са резултатите. И така…започваме…

БЕЗЦЕНЕН СЪВЕТ # 1

Закусвайте задължително

Никога не пропускайте закуската, ако искате да сте във форма. Закуската стимулира метаболизма, зарежда с енергия за през деня и предпазва от неконтролируем глад в по-късните часове. Вероятността калориите от обилна закуска да се отложат като мазнини, в сравнение с тези от обилна вечеря е в пъти по-малка. Затова закусете веднага след ставане, стига да не изпълнявате първо кардио тренировка.


БЕЗЦЕНЕН СЪВЕТ # 2

Не гладувайте

Гладът не принуждава тялото да гори мазнините. Тъканта, която страда при глад е основно мускулната, а не мастната. Организмът започва да разгражда собствените си белтъци (мускули), за да набави необходимите аминокиселини. Теглото, което се губи по време на глад е предимно вода и мускулна тъкан. Ефектът върху мастната тъкан е минимален и резултатът е отпусната мускулатура и непокътнати мастни запаси. Нарушава се и хормоналният баланс на организма, а дългото гладуване може да има и сериозни последствия за здравето. След прекратяване на гладуването тялото не само бързо си връща изгубеното тегло, но и се „презапасява” с мастни натрупвания (изгубената мускулната тъкан не се възстановява).


БЕЗЦЕНЕН СЪВЕТ # 3

Хранете се по-често

Хранете се по-често, но в по-малки количества – 5-6 малки по обем и съдържание хранения през около 3 часа са оптималния брой за редуциране на мазнините. Малките порции позволяват организма да набави това, от което има нужда без да си „запазва” излишното и ускоряват метаболизма. Обемът на храненията трябва да е такъв, че да останете леко гладни. Причината е че сигналът за насищане до централната нервна система пристига с 15 минути закъснение и обикновено се изяжда повече от реално необходимото. Обикновено след 15 минути това лъжливо чувство на глад изчезва.



БЕЗЦЕНЕН СЪВЕТ # 4

Яжте достатъчно пълноценни белтъчини

Белтъчините повече от въглехидратите или мазнините повишават метаболизма, поради това че изискват повече енергия за усвояването си. Това не означава да се храните основно с белтъчини, както е при кетонната диета, тъй като прекалено много от тях няма да повишат повече метаболизма. Допустимият максимум е 50% от калориите за деня да идват от белтъчините. Не пропускайте и здравословните мазнини и нискогликемичните въглехидрати.



БЕЗЦЕНЕН СЪВЕТ # 5

Хранете се разнообразно

Избирайте качествена и разнообразна храна. Забравете за тежките манджи, пържените храни, газираното и сладкото. Хранете се разнообразно – свежи плодове и зеленчуци, крехко месо и риба, варива и ядки. Само така ще осигурите всички необходими за организма вещества, за да може той да функционира нормално и да се пребори с мазнините.



БЕЗЦЕНЕН СЪВЕТ # 6

Наблегнете на фирбите

Наблегнете на храните, съдържащи фибри. Фибрите са несмилаемата част на растителните храни. Те ви засищат практически без калории и прочистват храносмилателния тракт от натрупаните през зимата токсини. Примери за храни, които съдържат много фибри са овесени ядки и трици, кафяв ориз, бобови храни и голяма част от зеленчуците (зеле, зелени салати, чушки и други).



БЕЗЦЕНЕН СЪВЕТ # 7

Пийте достатъчно вода

Тялото ви е 65-70 % вода и приемът й, освен че е жизнено необходим, спомага за ускоряване на метаболизма, изхвърляне на токсините и пр. Забравете за старото правило, което ви съветваше да пиете 8 чаши вода всеки ден. Нови проучвания показват, че за оптимално функциониране на обмяната на веществата, човек трябва да изпива между 11 и 16 чаши вода дневно, в зависимост от телесната си маса.



БЕЗЦЕНЕН СЪВЕТ # 8

Опитайте въглехидратна ротация и "Чийтинг" хранене

Не се вманиячавайте по ниско въглехидратните диети. Приемът на едно и също малко количество въглехидрати и калории всеки ден водят до адаптация и забавяне на метаболизма, независимо от първоначалното сваляне на килограми. За да избегнете това, приложете ротационен принцип в приема на въглехидрати и калории. Ако трудно устоявате на изкушението на различни забранени храни, то може като крайна мярка да опитвате и чийтинг хранене от време на време, въпреки че въглехидратната ротация е по-добрият избор.


Последна промяна Виолина на 02 Дек 2012, 09:17, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 01 Дек 2012, 23:43 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
КАКВО Е ТОВА "ЧИЙТИНГ ХРАНЕНЕ" В ДИЕТИТЕ?

Прикачени файлове:
cheating_meal.jpg
cheating_meal.jpg [ 53.99 KiB | Прегледано 15871 пъти ]


Cheating (от англ.) означава измама или мошеничество. Измама, която в сферата на фитнеса можем да приложим както в тренировката (чийтинг е тренировъчна техника, за която ще стане въпрос в следващи статии), така и в диетата.

Прикачени файлове:
images.jpeg
images.jpeg [ 11.5 KiB | Прегледано 15870 пъти ]


Как ще реагирате ако ви кажа, че по време на диета може да си позволите любима храна, като пица например и това да не наруши режима, а напротив – даже да го направи по-ефективен. Идеята е, че при всяка една диета, която ви поставя в отрицателен калориен баланс вашият метаболизъм се забавя, за да може организма да се справи с по-малкото предоставяна му храна. Вкарването на едно „мръсно“ хранене в режима ще даде сигнал на тялото, че диетата е свършила, което временно ще ускори обмяната. Нещо повече – ако през времето до този чийтинг сте спазвали стриктна диета, калорийната „бомба“ под формата на любимата ви забранена храна, ще зареди вашите гликогенови депа, а няма да се отложи като подкожна мазнина.

Естествено, това е само едната страна на медала и чийтинг храненето може да се окаже подводният камък, който да провали усилията ви.


ПСИХИЧЕСКА НАГЛАСА

По принцип смисъла на чийтинга в диетата е не само да не се забавя вашият метаболизъм, защото това може много лесно да се преодолее чрез зареждащи дни и определена ротация най-вече на въглехидратите. Идеята е да не сте под психическото напрежение, че един доста дълъг период от време ще трябва да се откажете от много любими за вас храни. Това важи най-вече за хора със слаба воля, които не могат да издържат на изкушението, а и както знаем забранените неща са винаги най-желани. Но пък за съжаление точно при такива хора „мръсното“ хранене може напълно да саботира диетата им.

Проблемът се корени в това, че след един такъв чийтинг с кутия сладолед например, тези хора започват да изпитват вина, че са нарушили режима и всичките им досегашни усилия са били напразни. В един такъв момент, те решават че е безсмислено да продължават да консумират правилните храни и единичното „мръсно“ хранене се превръща в цял „свински“ ден, което вече е проблем. Вината продължава и на другия ден и обикновено тя се „изкупва“ с цял ден глад, което е толкова лошо, колкото и преяждането. Всичко това се случва независимо от това, че тези хора са наясно с целта и ефекта на чийтинга в диетата, но практиката ми показва, че това не пречи горенаписаното да се случи.

За други пък чийтинг храненето служи като оправдание пред тях самите, че са хапнали нещо непозволено. Махват с ръка и си казват: „Какво пък толкова, това ми беше „мръсното“ ядене“. Но това се повтаря след няколко дни, после през ден и накрая става ежедневие, докато диетата напълно изгуби смисъл, а тези хора продължават да се самозабуждават, че я спазват и се чудят за липсата на резултати.

Обикновено, когато изготвям хранителен режим за редуциране на мазнините, в изключително редки случаи прибягвам до включването на чийтинг хранене и то е не по-често от веднъж на седем дни. В повечето случаи предпочитам да дам съвети, как да се разнообразява режима и да се овкусява храната с натурални подправки, защото „диетична“ в никакъв случай не трябва да означава безвкусна храна. А и съм на мнение, че когато един режим е достатъчно добре балансиран и задоволява всички потребности на организма, не би трябвало да изпитвате непреодолимо желание към „забранения плод“.

Лично аз, когато съм на диета не си позволявам „мръсни“ хранения, а и никога не изпитвам нужда от това. На същото мнение са и повечето ми клиенти, въпреки че понякога се появява и по някой „лакомник“ Тогава нямам избор и избирам „чийтинга“ в диетата като по-малкото зло, а междувременно се опитвам да обуздая глада му, чрез контрол върху инсулина и включването на повече фибри.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА



1
koko написа:
07.09.2009 в 2:20

Според мен може да се отслабва и с “мръсни храни“ всеки ден стига организма да си е в отрицателен калориен баланс проблема е там 4е тези храни имат много калории и трябва да се ядат в по малки коли4ества ина4е статийката е добра продължавай все така

2
Любомир Иванов написа:
07.09.2009 в 10:51

Коко, не е само отрицателния калориен баланс е проблема. Бързите въглехидрати ще покачат инсулина, който от своя страна ще блокира разграждането на мазнините. Повечето „мръсни“ храни наричам „калорийни бомби“ – съдържат едновременно и много въглехидрати и много наситени и транс мазнини. Организма ще използва каквото му е необходимо за момента, а другото ще складира. И в един момент ти си на прага на калорийния си баланс, а все още не си приел нужните белтъчини. Всъщност, до известна степен може би си прав, но това се отнася за хора с много бърз метаболизъм, какъвто може би си ти. Затова не гледай на нещата само от твоята гледна точка, а разсъждавай по-глобално
3
koko написа:
07.09.2009 в 13:26

Не аз съм с бавен метаболизъм просто водя по активен на4ин на живот ина4е доста неща ми разясняваш с тея постове в които едва ли бих се замислил
4
иван написа:
07.09.2009 в 18:14

Любо, като четох този ти материал имах чувството, че е писан специално за мен. Аз лично често изпадам в състоянията които си описал, карам на жестока диета изпълнена като по учебник няколко дни след което следва едно преяждане със захар което завършва с принудително драйфане в тоалетната (преди час имах подобно преживяване). Един човек ми каза, да вкарам три броя леки чиит храненета веднага след тренировка, примерно парче пица, или 100 гр. бутерки, или бисквити и за един два месеца с тази тактика успявах да се въздържа. В даден момент опитах и тези храненета три на седмица да ги махна и стана съвсем голямо мазало
5
Любомир Иванов написа:
07.09.2009 в 21:13

Иване, този материал е написан изцяло на базата лични наблюдения върху клиенти. Моето мнение, без да ангажирам никой с него, е че чийтинг храненето в повечето случаи нанася повече вреда, отколкото полза. Ако един хранителен режим задоволява всички потребности на организма, не би трябвало да изпадаме в описаните състояния.
6
иван написа:
07.09.2009 в 21:28

Един хранителен режим, може да задоволява всички потребности на организма, но трудно може да задоволява потребностите на душата, там се крие разковничето. В този смисъл аз лично пробвах какво е да тренираш и спортуваш с конролиран умерен чиит колокто да не полудееш от диетата, и определено е по добре от много други варианти включващи чиит. Разбира се по зле е отколкото без чиит особенно за тези които се готвят за състезание, но все пак.
7
Любомир Иванов написа:
07.09.2009 в 21:37

Затова всичко индивидуално, защото за мен потребностите на душата не се състоят в храната. Мога и целогодишно да съм на „чиста“ храна без да ми направи впечатление, а и доста хора ми казват че не им липсва „онази“ храна, докато са на диета.
Колкото до чийтинга – прилагам го в основен период, понякога даже насила, защото предвид бързия ми метаболизъм понякога трудно съумявам да си набавя необходимите калории.

8
antoaneta ivanova написа:
08.03.2010 в 15:40

Здравейте!В статията пишете, че приемането на“ непозволена“ храна е „сигнал“ за тялото, че диетата е свършила и край на ограниченията.Моля да обясните какъв е физиологичният механизъм на този процес.Според мен единственото нещо което се случва е отделянето на инсулин ,тъй като най често забранената храна са прости въглехидрати /захари,тестени храни/. Задейства се порочния кръг—-сладко-инсулин-хипогликемия-хипоталамус-повишен апетит за още. При диетичното хранене се подтискат утвърдените с годините навици на хранене и т.н.“пристрастеност“ към дадени храни, най- често сладките и серотониновите храни.Калорийната бомба с любимата забранена храна само ще „подсети“ организма за тях и ще ги затвърди повече.Така че съм против чийтинга.Привърженик съм на ротацията на въглехидрати и то не с любими храни, а със сложни въглехидрати.

9
Любомир Иванов написа:
08.03.2010 в 18:26

antoaneta, ако не сте разбрали от статията, аз също съм против чийтинга в диетата и предпочитам ротацията, почти всички изготвени от мен хранителни режими са на този принцип. Но има хора и хора. Не всеки може да устои на изкушенията, тогава по-добре дозирано зло, отколкото да се окаже, че забранения плод е най-сладък.
Колкото до физиологичния механизъм за ефекта от чийтинга в диетата, той е подобен на този при калорийната ротация. Зареждане на поизчерпаните гликогенови запаси, намаляване на стресовите хормони и намаляване на спада на тиронините, което води до ускоряване на метаболизма.


Последна промяна Виолина на 18 Яну 2013, 01:27, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 02 Дек 2012, 10:51 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
Въртене на бързи и бавни въглехидрати


Ролите на инсулина и глюкагона в метаболизма на гликогена и мазнините

Инсулинът се произвежда от клетки в панкреаса и се освобождава от тях, когато през храносмилателната система постъпи глюкоза.

Той се свързва с нея и я пренася до различните тъкани, където тя бива използвана или складирана във вид на гликоген (в черен дроб и в мускулите).

Друга негова функция е да подтикне мастните клетки (адипоцитите) да приемат липиди от кръвта и да ги складират като триглицериди.

Различните типове храни съдържат различна пропорция бързи, умерени и бавни въглехидрати.

Колкото повече глюкоза съдържа дадена храна, толкова по-кратко е времето, през което панкреасът трябва да освободи инсулин, в противен случай последиците може да бъдат вредни за тялото. В подобна ситуация, предизвикана от най-обикновен шоколадов бонбон например, тялото освобождава по-голямо количество инсулин, отколкото му е нужно.

В повечето случаи инсулинът бързо-бързо се свързва с глюкозата и започва преносът й към черния дроб и мускулите, обаче, ако черният дроб и мускулите имат попълнени резерви гликоген, свързаният инсулин доставя глюкозата до мастните клетки, които я използват за синтез на триглицериди.

Ако черният дроб и мускулите имат място за резерви гликоген, в приелите глюкозата клетки започва синтез на такъв. През това време мастните клетки също приемат глюкоза и синтезират триглицериди.

Всъщност конкуренцията между мастните клетки и активните тъкани (мускулна и чернодробна) се регулира от количествата свързан с глюкоза инсулин в кръвта за даден момент и размера на гликогенните запаси в мускулите, а също и от общото количество на мастната тъкан и др.

Получава се така, че колкото повече мазнини има човек, толкова по-лесно създава нови.
Колкото повече глюкоза попадне в кръвта за единица време, толкова по-голям е шансът тя да стигне до мастните депа.

При условие, че през храносмилателната система навлиза голямо количество глюкоза и в даден момент то се изчерпи внезапно или нивото му силно намалее (храната свършва), молекулите инсулин, които имат определено време "живот", продължават да транспортират кръвна глюкоза към клетките и така опасно занижават нивото й в кръвния поток. Това ще рече, че в кръвта ще има повече инсулин, отколкото излишна глюкоза. В резултат на това панкреасът отделя хормона глюкагон, който подтиква черния дроб да започне процес на разграждане на гликоген до глюкоза, която да освободи в кръвта, за да балансира нивото й.

Ако глюкозата при храносмилане навлиза в кръвта в плавно покачващи се или намаляващи граници, риксът от синтез на мазнини е по-нисък, отколкото при резки колебания. Глюкозата навлиза с относително постоянна скорост, когато се консумират комплексни (бавни) въглехидрати.

Според скоростта на навлизане и количеството на глюкозата се определя колко инсулин ще трябва да произведе тялото, за да усвои даден тип и количество храна за единица време, а средната стойност определя и гликемичния индекс на храната, внесла монозахарида в тялото.
Според времето за навлизане на глюкозата в кръвта и гликемичния индекс се определя гликемичното зареждане (ГЗ). Колкото по-дълго една храна отделя глюкоза, толкова по-висока е стойността на гликемичното й зареждане (лоудинг). Храните с нисък гликемичен индекс и високо гликемично зареждане не налагат резки промени на общото количество инсулин в кръвта и панкреасът няма нужда постоянно да произвежда още и още.

Когато човек не регулира добре порциите въглехидрати в менюто си и се съобразява само с общото им количество, без да се интересува от гликемичния им индекс и стойността на гликемично зареждане, често се попада в затворен кръг на усилен мастен синтез при покачване на мускулна маса.

Типични за състоянието са постоянен глад за сладко, увеличаване на талията и ханша, внезапни доспивания, трайна сънливост и прочие.

В крайна сметка качените мазнини към качената мускулна маса могат да отчаят всеки, направил си труда да смята менюто си грам по грам.

Когато всекидневно се приемат едни и същи количества въгелхидрати, някои от които съдържащи голям процент захароза или глюкоза, количеството на инсулина в кръвта постепенно се повишава повече от нужното.

В кръвта на повечето хора глюкозата варира между 70 mg/dl до може би 110 mg/dl (3.9 to 6.1 mmol/l, освен в периодите непосредствено след хранене, както отбелязах по-горе.

Пример: 75-килограмов здрав мъж с около 5 литра кръв има разтворено съдържание на глюкоза в кръвта от 100 mg/dl (или 5.5 mmol/l). Това е еквивалентно на 5 гр глюкоза (пликче захар за кафе) в кръвта и още около 45 гр глюкоза в телесните течности.

Ако приемем, че мъжът консумира пет хранения дневно през три часа, четири от които съдържащи въглехидрати, достатъчно е да сгреши в две от тях, за да синтезира повече мазнини, отколкото му се иска.

Уви, при хората със склонност към напълняване, хранещи се по подобна схема стига и една грешка дневно, понеже мастните им клетки са по-чувствителни към инсулин.

Когато човек тренира, той изразходва гликогена в мускулите, а също и чернодробния си гликоген. Последният се използва когато нивото на кръвната глюкоза спадне вследствие на повишените нужди от енергия на мускулните клетки.

Тогава хормонът адреналин подтиква черния дроб (чрез глюкагонът) да започне гликогенолиза, процес на отделяне на глюкоза от складирания гликоген.

Адреналинът въздейства и върху мастните клетки, принуждавайки ги да освободят кетони и триглицериди и така стимулира отслабването.

В периодите, които човек не приема храна - между усвояването на две хранителни порции, той черпи енергия за поддържане на живота си от гликоген и липиди.

Тогава при занижаване нивата на кръвната захар панкреасът отделя глюкагон, който да стимулира процеса на освобождаване на глюкоза и триглицериди.

Има обаче още един начин за стимулиране на глюкагона: при прием на аминокиселини/протеини в остсъствие на глюкоза в дадена хранителна порция.

Простичко казано, това става когато консумираме мазнинии и протеини без храни, съдържащи смилаеми въглехидрати. Тогава, за да предпази тялото от хипоглекимия и за да подпомогне усвояването им, тялото отделя глюкагон.

Важното в случая е, че подобно хранене би дало добър старт за разграждане на мазнини през дългата нощ, когато човек спи и когато тялото е в процес на катаболиза.


Консумацията на по-дълго усвоим протеин (матричен, смес) и в по-голямо количество ще означава по-дълго отделяне на глюкагон.

Това ще стимулира използването на гликоген и мазнини, а наличните аминокиселини ще пазят мускулната маса.
Теорията за инсулин/глюкагон контрол при ротацията на въглехидратите

Известно е, че нивата на кръвната захар могат да бъдат косвено регулирани от приема на храни с нисък гликемичен индекс и с голямо гликемично зареждане, като това води до понижаване на общото количество на инсулин, отделено за денонощие.

Високата дневна активност и спортуването от своя страна, заедно с правилно подбраната вечеря могат да увеличат отделянето на катаболните хормони (адреналин и глюкагон) и да подпомагат изгарянето на мазнини през по-голямата част от денонощието.

Във връзка с това е открито, че при въртене на цялото количество въглехидрати, съдържащи се в храната за ден при определени закономерности за седмица, могат да се постигнат по-ниски общи нива на средно отделен инсулин за периода, отколкото ако се разпредели цялото количество въглехидрати, консумирани за дните равномерно ден по ден.

Добрата новина е, че за разлика от нисковъглехидратното и кетонното хранене, тук инсулинът е в по-високи стойности, което предпазва мускулната маса от разграждане и гарантира качествено възстановяване след тренировки.

Така при по-малко покачване на мазнини за периода, спазващият ротационен принцип на хранене ще е изгорил повече мазнини, ще е запазил мускулния темп на изграждане и ще е изтърпял по-малко лишения, отколкото хранещия се по равномерно изчислен прием.

Лошата новина е, че захваналият се с въглехидратното въртене здравата трябва да се потруди, за да намери своя ритъм на ротация, да го напасне към тренировките си и да знае, че ако изкръшка веднъж, прахосва цяла сецмица, а не само ден, както би било при стандартна диета.


Идея на въртене на въглехидратите според различните схеми

Ниските нива на инсулин и високите нива на глюкагон носят различни ползи и вреди върху контрола на метаболизма от гледна точка на фитнес храненето.

Щом човек се е спрял на ротационно хранене, добре е да установи какъв тип ротация е най-подходяща за него.

Схемите, които ще предложа, не са само и единствените възможни варианти.

Кои са най-популярните схеми на въртене?

Въртене 1-2-3-1-2-3 (1-ниско, 2-средно, 3-високовъглехидратен ден)

Класическа схема за хора с умерен метаболизъм,които искат да покачат или понижат килограмите си в тесни граници

Въртене 1-2-3-2-1-2-3
При този тип ротация в седмицата има само два нисковъглехидратни дни. Това подсказва, че схемата е подходяща за покачване на килограми

Въртене 1-2-2-3-1-2-2-3

Схема, подходяща за преформиране или постепенна редукция на тегло

Въртене 1-2-3-1-2-2-1

Схема, създадена за редукция на тегло. Подходяща е за хора, чувстителни към инсулин. Едноморфи, ендо-ектоморфи, едно-мезоморфи, мезо-ендоморфи и екто-ендоморфи.

Загубата на тегло не носи риск от загуба на мускулатура, ако менюто е добре изчислено.

Ротация 1-2-1-2-1-2-3

Този тип въртене предполага шестдневна крива на редукция на мазнините с еднодневно плато. При нисък калориен дефицит това се явява основната схема за сваляне на мазнини.

Ротация 3-3-3-1-2-1

Схема на въртене на въглехидрати с подобна поредица подсказва, че се касае за разновидност на високовъглехидратната диета.

Ротация 2-3-1-3-1-3-1

Тази схема изисква 7 тренировки седмично.

Източник: Въртене на бързи и бавни въглехидрати (втора част) http://www.bb-team.org/articles/1574_va ... z2DsS6RM69


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 05 Дек 2012, 06:59 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
Детоксикиращото действие на копривата



Живота ви може да е изпълнен с болка и страдание или с прилив от енергия, забавления и богати преживявания-всичко зависи от вас.

Човешкото тяло е изключително сложна машина, но много лесно може да се поддържа здрава. Хората са единствения вид , който е объркан и незнае какво да яде. Това е важен фактор за неговото здраве. За да поддържа човек тялото си в добро здраве трябва да се върне към природата и да спазва найните закони. Ползването на естествени храни води до правилно усвояване, разграждане и изхвърляне на токсините става пълно. Когато обаче ние ползуваме непознати за нашето тяло храни , някой процеси могат да бъдат разстроени. На практика ние сме това с което се храним.

Да разгледаме нашата храносмилателна система като един казан за ракия. За да получим качествена и хубава ракия ние трябва в казана да слагаме продукти за които знаем, че ще ни дадат качествена ракия за да не ни боли главата. Същото е валидно и за нашата храносмилателна система.Всичко с което се храним нашата храносмилателна система превръща в храна за нашите клетки. Това означава, че за да се чувстват добре нашите клетки, а от там и ние зависи от самите нас. Щом нарушим някои правила като ползването на некачествени храни естествено е да се получи неподходящата храна за нашите клетки. Ще се разстроят някой процеси и тялото ни като цяло започва да страда. Междувременно веднага се появяват първите симптоми за предупреждение в това число умора, затлъстяване, изключителна слабост, торбички под очите, обриви, запек, диария и много други.

Състоянието на нашето тяло, нашия външен вид показва как ние се грижим и как храним нашите клетки. Неправилното хранене и ползването на неестествени храни води до трудното им разграждане, до неправилно усвояване и задържане на токсини в тялото. Нарушаването на работата на черния дроб и бъбреците води до задържане на течности и мазнини - надебеляване. Нарушената работа на черни дроб и бъбреците от своя страна води до замърсяване на кръвта. Черния дроб и бъбреците не изхвърлят напълно отпадъчните продукти, кръвта се сгъстява, запушват се малките капиляри, спира притока на хранителни вещества към част от клетките и тези клетки започват да умират - бързо стареене. Започват да се появяват петна по кожата, обриви, алергии, повишава се кръвното налягане, инсулти, инфаркти и ред други заболявания за които естествено може да се сърдим само на себе си. Разбрахме че състоянието на повечето хора се влошава в една или друга степен именно поради неправилното усвояване на храната. Единственото което можем да направим при това положение е детоксикацията.

Детоксикацията може да се извърши само с естествени продукти които лесно се усвояват, разграждат и изхвърлят. Ползването на медикаменти при горепосоченото състояние може и неминуемо ще доведе само до влошаване на здравословното състояние. При влошаване на състоянието обикновено се изписва по-силен и по-скъп медикамент който още по-трудно се разгражда, още повече блокира работата на елиминиращите органи и може да доведе вече до трайни и необратими процеси. Нашата природа ни е дарила и затрупала с най-хубавите билки на света, билки с които нашата народна медицина е доказала, че може да се излекуват и най-тежките заболявания без болка, без страдание, без странични явления, качествено, евтино и достъпно за всеки от нас. Kопривата - безценен дар божи. Копривата е най-доброто ни кръвопречистващо и кръвообразуващо лечебно растение. Копривата намалява съдържанието на захар в кръвта, лекува заболявания и възпаления на пикочните пътища, задържането на урина, стимулира ходенето по голяма нужда и затова се препоръчва при пролетно разтоварване. Народната медицина препоръчва копривата при болки в черния дроб и жлъчката, при заболявания на далака, при образуване на слуз в стомаха и дихателните пътища, при стомашни спазми и чревни язви. Копривата е едно от най-добрите средства за детоксикация на организма. Чаят от коприва се пие като запарка през цялата година. Копривата помага и при стеснения на кръвоносните съдове, при подагрени и ревматични болки. Правенето на бани на краката с отвара от корен коприва действа съдоразширяващо и може да Ви помогне дори при гангрена (като помощно средство). Корен от коприва сварен в оцет (една шепа корен коприва се вари в 700мл. винен оцет докато остане наполовина. Прецежда се и с получената отвара се правят фрикции на косата - вечер, против пърхот и косопад). Природата вряка година ни поднася изключително ценни билки в неограничени количества, от нас се иска само да ги наберем и изсушим на сянка, а ползването им може да ни донесе само здраве, жизненост, приятен външен вид и радост.

Рецепти:
1. Запарка чай - две супени лъжици изсушени листа от коприва се попарват с 400мл. вряла вода. След 30мин. се прецежда, подслажда се с 1 супена лъжица мед и пие по 100мл. три пъти на ден преди ядене.
2. Изсушени и стрити на прах листа от коприва може да се ползват като подправка при готвенето на супи и други храни и наред с вкусовите качества яденето ни става здравословно и детоксикиращо.
3. Една шепа корен коприва нарязан на ситно се вари 10мин. в 2 литра вода. След изстиване се прецежда и се мият краката в продължение на 20мин. всяка вечер.


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 07 Дек 2012, 07:31 
Offline

Регистриран на: 27 Окт 2012, 20:32
Мнения: 2
zdraveite na vsi4ki novi ,stari i t.n.ostavat mi o6te okolo 20 dni da zavur6a dietata.naistina efekta e unikalen .ne se tegliq to4no ,no svalich okolo 15 kg ,pri uslovie ,4e piq dosta alkochol....a su6to ne spazvam i vremenata ,za6t0t0 rabotq samo no6tni smeni.no vsu6tnost kakvo 6te pravq posle.IMAM 1 mesec otpusk i se pribiram v bg . za ni6to na sveta ne bich sprql razdelnoto hranene. na 42 g. sum , sled dietata se 4uvstvam unikalno dobre i bich iskal da produlga .kato zapo4nach bqch 114 kg ,sega sum oklo 95, no ne mi li4at,za6toto sum treniral silovi sportove i po na4alo sum si teguk.nqma zna4enie haideee kako Violinke posuvetvai me ne6to.za pruv put ot 20 god. mladi momi4eta se vlqbvat v men .prosto ne moga da povqrvam.


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 09 Яну 2013, 23:23 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
Соята - едно от великите открития на китайците

Прикачени файлове:
soya_1_[414].jpg
soya_1_[414].jpg [ 41.9 KiB | Прегледано 15721 пъти ]


Първите европейци, попаднали в средновековен Китай, много се учудвали на един загадъчен продукт. Местните жители, които не познавали млякото, приготвяли огромно количество сирене. Как е възможно това – недоумявали пътешествениците. Всъщност те се хванали на любимата източна въдица – от обикновен продукт да се приготвя нещо съвършено неузнаваемо. Само на тях можело да им дойде наум да приготвят от соевите зърна мляко, фиде и, разбира се, сирене. Защо само на тях? Задаваме си този въпрос, тъй като в естествен вид соевите зрънца не стават за ядене. Те не могат просто да се сварят и да се изядат, както бобът, например. А източните хора имат невероятната страст да приготвят чудесни ястия от на пръв поглед неупотребими продукти. Така например нито едно живо същество не би яло медузи, освен човекът. И това е само благодарение на китайските готвачи.


Соевите зрънца - гордостта на китаеца


Прикачени файлове:
soev_sos_i_soya_1_[414].jpg
soev_sos_i_soya_1_[414].jpg [ 29.2 KiB | Прегледано 15721 пъти ]





Освен това по време на приготвянето на соевите продукти жителите на загадъчната страна Китай губели за подготовката на съставките на ястията два пъти повече време, отколкото за топлинната им обработка. В този случай соята е истинска находка. Става дума за това, че, преди да се пристъпи към готвенето, соевите бобчета трябва много дълго да се киснат във вода. За това време те увеличават обема си три пъти, но и веществата, които се намират в тях, стават по-малко концентрирани. Освен това се произвежда фермент, който ни помага да смелим соята.

Но китайците не останали удовлетворени и от този вариант. Те смело смесили варенето с кисненето. За целта те заливат соевите бобчета със студена вода, държат ги в нея няколко часа и след това ги варят на много слаб огън цяло денонощие. След това соята вече може да се усвои до 98-100%. Това е истинско чудо!

Проблемът е, че да се обработва по този начин соята си струва само когато тя е в голямо количество. Най-добре е да се варят едновременно 80-100 кг. А такова количество ще преседне на цяло китайско село. Ето защо започнали от този полуфабрикат да приготвят множество други продукти, които могат да се съхраняват дълго време.

Този начин на обработка на соята бил известен в Китай още през XI век пр.н.е. В началото на нашата ера соевите бобчета се разпространили из цяла Югоизточна Азия.

Основните достойнства на соята

Основните достойнства , забелязани още от китайците, са доброто съчетаване на необходимите за човека вещества и преди всичко на протеините. Дори най-простата каша от соя може напълно да замени месото. Като при това времето, изгубено за отглеждането на соята и обемът на продукта са несравними със загубите по отглеждането на една крава. Именно това привлякло разумните източни хора към соята.


Пътешествието на соята по света

Първата японска историческа справка за соята е датирана към 712 г., а в края на XV век соевите бобчета широко се разпространили на териториите, които сега се заемат от Индонезия, Филипините, Виетнам, Тайланд, Малайзия, Бирма, Непал и Северна Индия.

С течение на времето соята се превърнала в крайъгълен камък в храненето на азиатските страни. Изобретателните готвачи повишили хранителната ценност и разнообразието на източната кухня. Ястията, приготвяни от соя – такива като „мисо”, „темпи”, сиренето „тофу” – имат много малко общо със соевите бобчета, както на външен вид, така и на вкус. По тази причина първите европейци, посетили Китай и Япония през средните векове (например Марко Поло) не споменават в своите дневници за соята като селскостопанска култура.

В края на XVI и началото на XVII век обаче техните последователи споменават за повсеместното разпространение в източните страни на „специален боб”, от който местните жители получават различни храни. Например флорентинецът Франческо Карлети, посетил японския град Нагазаки през 1597 г., с възхищение описал в своите мемоари ястия от риба със соев сос.

През 1665 г. испанският пътешественик Доминго Наварет подробно описал „тофуто” като „най-разпространената храна в Китай...” „Китайците получават от соевите бобчета мляко, а после го превръщат в нещо, което много прилича на сирене или кашкавал... Масата се получава бяла като сняг и сама по себе си е безвкусна, но е много добра със сол и билки...”


Соевият сос днес е назаменим продукт във всяка кухня
През 1613 г. англичанинът Джон Сарис, посетил Япония, писал в дневника си: „Те имат много сирена и кашкавали, макар и да не познават млякото, маслото и сметаната.”


В края на XVII век соевият сос станал предмет на активна търговия между Изтока и Запада, а през 1712 г. холандският лекар Енгелберт Кампфер, живял в Япония от 1691 до 1692 г., издал книга, която съдържа подробно описание на соевите бобчета и рецепти за приготвянето на соев сос и „мисо”. Тези исторически събития окончателно потвърдили, че Западният свят приел соята като хранителен продукт.

През XVIII век се предприели опити за култивиране на соята в Европа. Първите соеви насаждения били направени през 1737 г. в Холандия и през 1739 г. недалеч от Париж. Само че получаваната реколта тогава се използвала главно за научни цели (описване и изучаване), отколкото за производство на продукти за хранене.

Първите соеви плантации от промишлен тип били направени през 1804 г. в бивша Югославия (гр. Дубровник, който сега се намира на територията на Хърватия). Отглежданите там соеви бобчета вече се използвали за храна за хората и домашните животни.

В САЩ първите соеви зърна били посадени през 1765 г. в щата Джорджия и през 1770 г. в щата Пенсилвания. Обширните плодородни земи и благоприятният климат на тази страна предопределили бързото разпространение на соевите насаждения в много от американските щати.


Соевите хапки - полезни и хранителни
Прикачени файлове:
soya_3_[414].jpg
soya_3_[414].jpg [ 52.35 KiB | Прегледано 15721 пъти ]



По време на Първата световна война царските генерали в Русия се замислили за соята като алтернатива за решаването на продоволствения проблем на войската. Тя трябвало да бъде нахранена, за да може да печели битките. Но неочаквано избухнала Октомврийската революция и всички в Русия забравили за този продукт.


Второто пришествие на соята в тази северна страна дошло през 30-те години на миналия век. Държавата не можела да се справи с мизерията, и соята изглеждала като единствен изход от ситуацията. И тогава за соевите бобчета започнали да говорят всички навсякъде. За нея се пишело във вестниците, правели се доклади, дори агитбригадите посвещавали своите творения на този продукт. Такъв шум можел да означава само едно – скоро всички ще бъдат заставени да отглеждат соя. Точно така и станало. И реколтата не била никак лоша, само че руските селяни не познавали китайските тайни за соята. И по тази причина се опитвали да я ядат като варения боб. Като цяло експериментът не бил сполучлив. По времето на застоя, когато правилата за обработката на това растение най-накрая стигнали до висшето началство, руската хранителна промишленост не могла да предложи нищо, освен соев хляб и добавки за пълнеж на пелмени. И досега в Русия много хора възприемат тези продукти като заместител на нещо натурално. Но соята е много полезна и вкусна. От нея могат да се приготвят хиляди разнообразни ястия. Щастие е, че тя и продуктите от нея се предлагат и на нашия пазар.


Прочетете още

http://www.1001recepti.com/article/?txt ... z2HVkX3oxa


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 10 Яну 2013, 00:26 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
Учителят Петър Дънов за храненето

Всичко , в което има еднообразие е опасно.
Еднообразието в храненето също е опасно.

Ще се храниш вечерно време преди да е залязло слънцето, а сутрин никога няма да ядеш преди да е изгряло .

Силата на храната е в качеството , а не в количеството.

Яж най-здравословните храни и никога не преяждай.

Хубави храни са тези , които най-лесно се смилат и от които остават по възможност най-малките излишъци.

Никакво бързане при ядене.

Храната трябва да бъде винаги прясна.

Не яжте много гореща храна, нито пък много студена.

Добре е , когато човек се храни да слуша музика. По време на ядене човек се нуждае от весела, но не игрива музика.

Човек трябва да яде точно навреме, не определен час, но когато силите в неговия организъм се проявяват, т.е. когато усеща вътрешен глад.

Никога не яж при неразположение. Ще ядеш само, ако си гладен.

Здравословно е да се яде с разположение, т.е. да чувстваш удоволствие при ядене.

Многото ядене изтощава човешкия организъм.

Колкото повече яде човек , толкова по-малко помни. Стомахът мели много , но паметта се обременява и отслабва.

Когато човек претоварва стомаха си повече отколкото трябва, в стомаха и в червата остава необработена част от храната, която започва да се разлага и образува отровни газове.

Никога не допускай един болен човек да ви готви. Когато една жена готви трябва да пее, тогава яденето ще бъде много по-вкусно и здравословно.

Имате някакъв плод, круша например. Не почвайте веднага да я ядете.
Спрете се , разгледайте я, помислете си малко за нея. Онези същества, които са създали плода, са събрали слънчеви лъчи, кондензирали са слънчева енергия в този плод. Вие имате за задача да извадите тази светлина и да я внесете в тялото си.

След плодове никога не пий нито студенена , нито топла вода. Преди ядене можеш да пиеш вода, но веднага след ядене не се позволява.

Спазвайки тези правила ще бъдете здрави, бодри и силни.

Природата е създала всевъзможни храни и всеки трябва да се храни със специална за своя организъм храна. Всеки човек , всеки народ, всяко общество трябва да си избере подходяща храна, която да дава най-добри резултати.

Съвременните учени говорят за месото като за по-силна храна,но по-вредна.Тя съдържа повече отрови и прави човека груб, жесток. Тревопасните, като вегетарианци, са дошли до по-високо съзнание от месоядните животни. Като ги колят , те изпитват особен страх, който образува в организма им известни токсини.

Яденето е наука за трансформиране на енергиите от едно състояние в друго.
Яденето е трансформиране на грубата енергия в умствена. След като се наядеш, ще започнеш да пееш, по този начин ще превърнеш умствената енергия в духовна.
А що се отнася до молитвата , тя е закон за трансформиране на умствените енргии.

Абсолютно не се позволява на ученика да преяжда. Като усети, че му е най-приятно яденето, да спре там. Здравият яде умерено и с разположение и стомахът му винаги е в изправност.

Дъвченето да е спокойно, енергично, да се смеля храната на кашица и тогава да се изпраща в стомаха.

Като дъвчете храната, животворната енергия минава през езика и се складира в нервната система. Колкото повече дъвчете храната, толкова повече енергия внасяте в нервната система.

Чрез езика енергията се предава в мозъка , а оттам в сърцето.

Плодове и зеленчуци


Ако искате да подобрите кръвообращението яжте череши.
Черешите внасят радост и веселие в човека.

За да бъдете красиви яжте най-хубавите ябълки.
Ябълката внася мекота.Прави човека благ, мек, снизходителен.

Сините сливи се отглеждат за усилване на вярата.

Прасковите се ядат за лекуване на стомаха.

Кайсиите се ядат за анемия и за чернодробни заболявания.

Смокините носят здраве.

Захарното цвекло лекува очите.

Пъпешът развива у човека внимание,маниер,обхода.

Динята чисти стомаха и червата, дава настроение и действува на ума.

Тиква да се яде при безпокойство.

Ръж - дава успокоение.

Грах - за неврестения, за хубат тен на кожата.

Леща - за очите.

Патладжани - за мощ, за успокоение.

Магданозът действа лечебно на стомаха.

Ориз - при медитация и съзерцание.

Коприва - за почерняване на косата.

Доматите подобряват кръвообращението.

При малокръвие яжте краставици.

Ако искаш да си благ, яж грозде.

Ако дробовете ви са слаби и умът ви не работи, яжте
грозде. То лекува дробовете.

Картофите придават доволство.

Който иска да стане интелигентен и разумен да яде круши –
с правилна крушообразна форма, с хубав жълт цвят.

Който иска да поправи бъбреците си, да яде зрял боб.

Като ядете дренки, придобивате устойчивост и
издръжливост в характера. Те доставят желязо в кръвта.

Киселините на лимона дават активност на човека

Орехите развиват ума на човека. Влияят добре на мозъка.


Последна промяна Виолина на 10 Яну 2013, 00:34, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 10 Яну 2013, 00:30 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
Учителят Петър Дънов за водата

Eлексирът на живота е топлата вода.
Най-мощното лекарство в света това е горещата вода.

Чрез водата се отделят токсините от организма.

Горещата вода , приета на глътки , чисти нервната система от наслоявания, които подпушват мислите и чувствата на човека. Тя го освобождава от напрежението, което нервната система произвежда върху него.

За да бъде здрав, човек трябва да употребява определено количество вода, която, от една страна е нужна за смекчаване на храната, а от друга за промиване на вътрешните органи.

Ще пиете вода, и то на гладно от 100 до 150 ml на глътки, на ден ще изпивате половин-един литър вода, от която ще може да извадите храна за вашите артерии.

Вода, която съдържа органически примеси , се отразява вредно на организма.

Човек трябва поне два пъти през седмицата да предизвиква изпотяване чрез пиене на гореща вода , в която може да се изстиска няколко капки лимонов сок. Като се изпоти добре, ще изтрие тялото си с влажна кърпа и ще се преоблече. След това нека изпие още половин или една чаша гореща вода. Чистата гореща вода помага за освобождаването на кръвта от натрупаните в нея млечна и пикочна киселина.

За да бъде здрав човек трябва да има абсолютно чиста кръв. Щом човек подобри кръвообращението си, и праната се възприема правилно от организма.

Две неща ви препоръчвам:
Пиене на гореща вода за чистене на тялото и за изпотяване и дълбоко дишане.
От днес нататък (от 25 април до 4 юли) ви давам следната задача за десет седмици. По два пъти в седмицата ще предизвиквате изпотяване чрез гореща вода.Ще изпивате по 4-5 чаши гореща вода, с десетина капки лимон, докато се изпотите добре. След това ще изтриете тялото си с влажна кърпа. После , със суха кърпа попиете влагата добре и ще се преоблечете. Най-после ще изпиете още една чаша гореща вода, да възстановите изгубената топлина при изпотяването. Добре е да правите изпотяването сутрин, или вечер - преди залез слънце, или преди лягане, към десет часа.

лек."Святото място" 11 лек. "Хигиенични правила"


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 12 Яну 2013, 16:44 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
Целината - възвеличаваното растение


Прикачени файлове:
celina.jpg
celina.jpg [ 58.88 KiB | Прегледано 15677 пъти ]


Линк:


http://agronet.bg/agro-news/interesni-n ... kerviz.htm


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 18 Яну 2013, 00:33 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
Тиквата - плодовия зеленчук

С какво се съчетава тя ?




Прикачени файлове:
oven-pumpkin.jpg
oven-pumpkin.jpg [ 165 KiB | Прегледано 15665 пъти ]



През зимния сезон често се сервира тиква. С мекия си вкус и прекрасен аромат, тя се превръща в предпочитана съставка на редица рецепти, а определението, че е здравословна храна не подлежи на съмнение.

Наричат тиквата още плодовия зеленчук и както вече казахме е предпочитан в кухнята не само заради превъзходния си вкус, а и заради полезните си качества. Тиквата е богата на бета каротин и на витамините А, В, С, D. Използва се в много диети за лечение на бъбречни заболявания, проблеми със сърцето, гастрит, колит, хепатит. Също така, тиквата стабилизира нервната и имунната система.

Тиквата може да бъде приготвяна печена, варена или на пара. Ако сте решили да я варите, имайте предвид, че губи голяма част от полезните си качества.


Тиквата се използва основно в десерти, но понякога участва и в направата на основни ястия. В Италия например я съчетават с паста и различни сирена. Във Франция, от тиква се приготвят различни солени кексове, а в Китай се използват листата й, от които се вари супа.

Тиквата се съчетава добре с моркови, спанак, гъби, картофи, сирена и дори с шоколад. От плодовете, добра комбинация се получава с банани, ябълки, кайсии, червени боровинки и с различни подправки като къри, джинджифил и канела. Ако сте решили да изпробвате някое месно ястие с тиква, по-добре заложете на свинското. Чували сме за успешни експерименти с пилешко и заешко.


И все пак, тиквата си остава идеален продукт в сладкарската индустрия. Можете да я използвате в направата на пайове, чийзкейк, торти, палачинки, хляб и бухти. Много майки залагат на тиквата в направата на пюрета за бебета.

От плодовия зеленчук става чудесна основа за сосове.

Можете да напълните тиква с плънка по предпочитание или да си приготвите ризото или супа.

Тиквеното семе също може да ви послужи в кухнята. Добавено сурово става добър акцент е в салати и гарнитури. Също така, от него се произвежда масло. Маслото от тиквено семе се прибавя към салати и към десерти. Най-често се съчетава с мед и зехтин, има комбинации с масло и ябълков оцет. В италианските сладкарници сервират ванилов сладолед, залят с масло от тиквено семе.


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 18 Яну 2013, 01:00 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
Джинджифил в борбата срещу рак


Прикачени файлове:
ginger-daska.jpg
ginger-daska.jpg [ 158.78 KiB | Прегледано 15663 пъти ]



Джинджифилът е възхвален от индийците, като "лечител на всички болести". Той е с високо съдържание на калий, необходим за сърдечната функция, както и с високо съдържание на манган и минерали, които изграждат устойчивост към болести.
Джинджифълът предпазва лигавицата на сърцето и кръвоносната система.

В продължение на години се е използвал срещу гадене,
но знаете ли,
че все повече се разглежда, като средство, борещо се с рака?

При изследване върху мишки с тумори, учените установили два начина на борбата на джинджифила с туморите.
Първият карал раковите клетки да се самоунищожават, без да засягат околните здрави клетки. Вторият начин се случва, когато джинджифилът кара раковите клетки да се самоизяждат.

Противовъзпалителни свойства на джинджифила предотвратяват развитието на предраковите тумори, и средата, която е благоприятна за развитието им.

Провеждат се изследвания за ефекта от джинджифила върху един от най-тежките форми на рак, като рак на яйчниците. Повтарящата се химиотерапията може да загуби ефективността си с течение на времето, тъй като този рак изгражда устойчивост на повтарящо се лечение. Поради двойното действие на джиджифила, учените се надяват, да спрат съпротивата на клетките срещу лечението.



В още едно изследване върху мишки е установено препятстването на растежа на рак, вследствие употребата на джинджифил. Предполага се, че същия ефект ще се наблюдава и върху хората, ако включат в менюто си джинджифил и корен от него.

Проучванията показват, че джинджифилът помага за облекчаване на нежеланите реакции при пациенти, подложени на химиотерапия.

Прикачени файлове:
ginger2.jpg
ginger2.jpg [ 12.57 KiB | Прегледано 15663 пъти ]


Освен за превенция и борба с рака, джинджифилът служи за облекчение на менструални болки, ревматоиден артрит, кашлица и морска болест. Някои вярват, че действа много добре и постоперативно.

Употребата на джинджифил не дава странични ефекти, което позволява използването му от бременни жени срещу гадене. Няма данни показващи каквато и да е било вреда от джинджифила върху майката или детето.


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 18 Яну 2013, 12:30 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
Как да се справим с подуването на корема?


Прикачени файлове:
3250_300.jpg
3250_300.jpg [ 16.35 KiB | Прегледано 15658 пъти ]




Събирането на газове в храносмилателния тракт, което води до усещането за пълнота при издуване на корема и неудобство при извършване на движения, и дори тяхното силно ограничаване, се нарича метеоризъм. Това е и определението за едно от най-неприятните и същевременно най-често срещаните проблеми в нашето тяло, а именно подуването на корема.

Кога ни се подува коремът?

Подуването обикновено се предизвиква от слаби или разстроени контракции на стомаха или тънките черва, или отпускане на стомашните мускули. Най-вероятна причина за това са препълнените стомах или черва. Преяждането, особено с храни с високо съдържание на рафинирани въглехидрати и мазнини (бисквити, сладкиши и пайове), може да предизвика прекомерно образуване на газове, които водят до подуване. По неизяснени досега причини при жените това се среща по-често, отколкото при мъжете.

Други фактори са задържането на течности, гастроентерит, чувствителност към определена храна, запек, синдром на раздразненото дебело черво, цьолиакия (непоносимост към глутен), непоносимост към лактоза (неспособност за усвояване на млечната захар), възпаление или разраняване на стомашната или чревната лигавица и гъбични инфекции.

Подуването може да е резултат от изменението на видовия състав и количественото съотношение в нормалната чревна флора, водещо до намаляване на броя на "приятелските" бактерии от рода на Lactobacillus acidophilus. Много жени получават подуване на корема преди менструация, когато хормоналните промени предизвикват задържане на течности. Понякога то се причинява и от проблеми със сърцето, бъбреците, черния дроб или киста на яйчниците. Стресът и неспокойството също допринасят за наличието на този проблем.

Защо ни се подува коремът?

В дебелото черво има буквално стотици различни бактерии, които се развиват там. Част от тях живеят мирно в нашия стомах и някои имат положително влияние върху организма. Повечето бактерии са безвредни и не предизвикват проблеми. Те използват за хранене несмляните остатъци от нашата храна.

Недостигът или отсъствието на нормалните "полезни" бактерии води до размножаването на "газ формиращи" и "формиращи миризма" такива. Антибиотиците убиват полезните бактерии, а определени храни (въглехидратите и монозахаридите) предизвикват растежа на "газ формиращи" бактерии. Те отделят газове като водород и метан. Повечето от газ формиращите, се хранят активно с въглехидрати, особено захари. При различните хора организмът реагира по различен начин на едно и също количество въглехидрати - някои отделят повече газове, други - по-малко.

Профилактика

Подуване поради задържане на течности:

Задържането на течности в организма се свързва с прекомерната употреба на готварска сол (натриев хлорид). Много от полуготовите храни са с високо съдържание на сол и други източници на натрий (включително сода бикарбонат и мононатриев глутамат). Придържайте се към следните препоръки:
Избягвайте обработените меса (бекон, шунка, салам и осолено говеждо), бульона на кубчета, екстракта от мая и чипсовете.
Купувайте продукти с ниско съдържание на сол. Не варете зеленчуците в подсолена вода.
Не добавяйте сол или съдържащи натрий продукти по време на готвене или към вече готовите ястия.

Подуване поради храносмилателни проблеми:

Хранете се по малко, но често.
Сдъвквайте добре всяка хапка и не говорете по време на хранене.
Избягвайте газираните напитки и не пийте течности с яденето. Те разреждат стомашната киселина и храносмилателните сокове, което забавя процеса на храносмилане. Тогава всеки изяден плод може да ферментира и да предизвика образуването на газове.
Не консумирайте едновременно нишестени храни (макаронени изделия и картофи) и белтъчини или плодове.
Въздържайте се от прекомерна употреба на бобови растения, мазни храни, сурови плодове и зеленчуци, тъй като предизвикват газове.
Ограничете продуктите с високо съдържание на фибри, особено неразтворими (например пшеничени трици).
При всяко ядене вземайте папаин, препарат с ензим от папая.
Ако подозирате чувствителност към някоя храна, се подложете на изключваща диета, за да идентифицирате причинителя.
Опитайте поне един ден да ядете само настъргани или пасирани ябълки. Пийте единствено минерална вода или ментов чай. На втория ден включете зеленчукова супа или задушени на пара зеленчуци към обедното и вечерното меню, а на третия и четвъртия разширете диетата си с пикантен ориз и кисело мляко с жива закваска. След това преминете към обичайното здравословно хранене.

Подуване поради нарушения в чревната флора:

Яжте храни като кисело мляко, съдържащи Lactobacillus acidophilus. Ако страдате от непоносимост към млякото, вземайте хранителни добавки с тези бактерии. Предменструално подуване - три дни преди обичайното подуване опитайте следното:
Яжте храни, богати на витамин В6 и Е, магнезий и незаменими мастни киселини, и намалете кофеина, захарта и солта.
Смесете в 5 чаени лъжички масло от гроздови семки или пшеничен зародиш 3 капки хвойново масло и по 2 капки масло от розмарин и лавандула. Хвойново и розмариново масло не се препоръчват, ако се опитвате да забременеете. Разтривайте с тази смес задната част на краката (отдолу нагоре), долната част на гърба и корема (с кръгообразни движения по посока на часовниковата стрелка).
Седмица преди менструацията вземайте 2 пъти дневно масло от вечерна иглика на капсули от 500 до 1500 мг.


Лечение

Билколечение:

При подуване на корема поради храносмилателно разстройство или газове залейте с 0,5 л гореща вода 30 г нарязан корен от лечебна пищялка, покрийте съда и запарете за 10 минути.
Вземайте по 2 супени лъжици от запарката 3 пъти дневно преди ядене или дъвчете сурови листа или корен от билката.
След хранене пийте чай от мента, джинджифил, канела, резене, маточина или лайка, за да предотвратите подуването на корема от газове. Ако предпочитате, изпивайте половин чаша топла вода с няколко капки тинктура от някоя от тези билки.
Загряващите подправки като лют червен пипер, джинджифил, кардамон или кимион намаляват образуването на газове.
При подуване на корема поради предменструално задържане на течности пийте 2 пъти дневно по една чаша чай от хвощ или от семена на целина.

Народното название на глухарчето в някои езици със смисъл "пикливче" отразява използването му като диуретик при задържането на течности. Въпреки че подобни средства водят до загуба на калий с урината, високото съдържание на минерала в глухарчето компенсира повишеното му излъчване.


а да успеете да овладеете това неприятно усещане трябва да направите следното:



– Хранете се бавно, отделяйте време на това да сдъвчете храната преди да я преглътнете.

– Избягвайте храни и напитки, които ви надуват корема, например газирани напитки.

– Похапвайте чесън – той помага за по-доброто храносмилане и значително ограничава образуването на газове, освен това е много полезен.

– Можете да си направите отвара от магданоз, а друг начин е да сдъвчете 2–3 стръка.

– Чай от копър и мента облекчава подутия корем и предотвратява появата на газове.

– Доматите пък са зеленчук, който също спомага за по-добро храносмилане и особено през летния сезон е добре да си хапваме всеки ден.

Ароматерапия -

ако коремът е подут поради лошо храносмилане, газове или задържане на течности, пробвайте следното (но не и при бременност или опити за зачеване):
Добавете 3 капки масло от черен пипер към 3 супени лъжици слънчогледово олио. След хранене втрийте внимателно сместа върху корема с кръгообразни движения.
Към половин чаена лъжичка неароматизиран лосион за тяло добавете 4 капки ментово масло и по 2 капки масло от хвойна и черен пипер. Втрийте в корема с кръгообразни движения.
Вземете топла вана, като добавите във водата по три капки масло от черен пипер и от резене.
Масажирайте корема с две чаени лъжички масло от гроздови семки или от пшеничен зародиш, към които сте добавили»две или три капки масло от канела, джинджифил, карамфил или мента.

Ароматен компрес - за да предотвратите предменструалното подуване на корема, използвайте компрес. Натопете кърпа в съд с топла вода, към която сте добавили по 3 капки розмариново и хвойново масло и по 2 капки лавандулово и кипарисово масло. Изцедете я и я наложете върху корема и гърдите, колкото можете да търпите. Не прилагайте компреса, ако се опитвате да забременеете.

Потърсете медицинска помощ в следните случаи:
Болката е постоянна и се засилва.
Повръщате или имате висока температура.
Глезените ви са отекли.
Подуването на корема ви е продължително.
Получавате неочаквано подуване на корема по време на бременност.


Източник: Как да се справим с подуването на корема? http://www.bb-team.org/articles/3250_ka ... z2IJjf57kY
Follow us: @bbteam on Twitter | bbteam on Facebook


Прикачени файлове:
zelen-chai-menta.jpg
zelen-chai-menta.jpg [ 94.74 KiB | Прегледано 15656 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 18 Яну 2013, 12:54 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
Кои храни подуват корема

Избягването на някои храни е чудесен начин да се намали подуването на стомаха и корема. Докато яденето на здравословни храни и напитки, които ще помогнат за изчистване на излишната течност, намаляване на задържането на вода, както и за облекчаване на газовете, може да намали подуването на коремът ви. Тук са основните храни, които трябва да се избягват, за да не страдате от подут корем.

Сол

Избягвайте солница, солените подправки и високо преработените храни. Водата е привлечена от натрий, така че, когато вие поемате по-високи от обичайните количества, временно ще задържите повече течност, което допринася за подут корем.

Излишните въглехидрати

Като резервен източник на енергия, мускулите ви съхраняват определен вид въглехидрат, наречен гликоген. Всеки грам гликоген се съхранява с около 3 грама допълнителна вода. Намаляване приема на въглехидрати временно ще накара тялото ви да посегне до това съхранявано гориво и да го изгори. А в същото време, ще се отцедят и съхраняваните излишни течности.

Сурови храни

Порция от половин чаша варени моркови доставя същите хранителни вещества, както една чаша сурови моркови, но с тази разлика, че това отнема по-малко място в стомашно-чревния тракт. Яжте само варени зеленчуци, малки части от неподсладени сушени плодове и консервирани плодове. Това ще ви позволи да отговорите на вашите нужди от хранителни вещества, без да разширявате обсега на стомашно-чревния тракт с допълнителен обем.

Газообразуващите храни

Някои храни просто създават повече газ в стомашно-чревния тракт. Те включват бобови растения, карфиол, броколи, брюкселско зеле, зеле, лук, чушки и цитрусови плодове.

Захарни алкохоли

Тези заместители на захарта, които излизат под имената, ксилитол или малтитол, често се срещат в нискокалорични или продукти с ниско съдържание на въглехидрати като бисквити, бонбони и енергийни барове, защото са сладки. Подобно на фибрите, стомашно-чревния тракт не може да поеме повечето от тях. Това е добре за долната ви линия на калории, но не толкова добре за корема ви. Захарните алкохоли причиняват газове, подуване на корема, подуване на стомаха и диария. Избягвайте ги.

Пържени храни



Мазните храни, особено пържените такива, се усвояват по-бавно, карайки ви да се чувствате тежки и подути. Ще трябва да ядете мазнини, но вие ще трябва да ядете по-здравословен вид мазнини, като мононенаситени мастни киселини. Могат да бъдат намерени в масла (като зехтин), маслини, ядки и семена, авокадо, и тъмен шоколад.

Пикантни храни

Храни, подправени с лют черен пипер, индийско орехче, карамфил, чили на прах, горещи сосове, лук, чесън, горчица, барбекю сос, хрян, кетчуп, доматен сос, оцет всички те могат да стимулират отделянето на стомашна киселина, която може да предизвика дразнене и подуване.

Газирани напитки

Къде си мислите, че отиват всички тези мехурчета в крайна сметка? Те попадат в корема! Разменете тези напитки за вода и ще се радвате на плосък корем.

Високо-киселинни напитки

Алкохол, кафе, чай, горещо какао и кисели плодови сокове: Всяка от тези високо-киселинни напитки може да раздразни стомашно-чревния тракт, което води до подуване.

Дъвки

Може би не осъзнавате това, но когато дъвчете дъвка, поглъщате въздух. Всичко, което заклещва въздух в стомашно-чревния тракт и предизвиква налягане, причинява подуване на корема и коремна експанзия.


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 18 Яну 2013, 13:17 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
Ленено семе – чудотворната билка


Прикачени файлове:
file7879.jpg
file7879.jpg [ 60.59 KiB | Прегледано 15654 пъти ]



Чудотворната билка ленено семе е позната от древни времена. Лененото семе подпомага обмяната на веществата, действа пречистващо и лекува множество болежки.

Заради богатото си съдържание на фибри, мастни киселини и витамини, лененото семе е една от най-предпочитаните добавки в режима на спортистите, любителите на здравословното хранене и хората с проблеми на стомашно-чревния тракт.
На кои свои качества лененото семе дължи славата си като чудотворна билка?

Лененото семе е едно от най-старите култивирани култури, познати на човечеството. То е плод на едногодишното тревисто растение лен, което отглеждано при висока температура се превръща в незаменимо природно лекарство. Ленът цъфти през юни със сини или бели цветове, а в зависимост от климатичните условия, ленените семената му варират по размер, форма и цвят (бели, жълти, червени и черни).


Какво не знаеш за историята на лененото семе?


Археологически и исторически данни показват, че лененото семе е било на особена почит сред древните цивилизации. В Древен Вавилон го прилагали с лечебни цели, при египтяните се използвало в погребенията, през 650 г. пр. Хр бащата на медицината Хипократ, го препоръчвал за облекчаване на стомашни болки, а гръцкият философ Теофраст - като лекарство против кашлица.

През VIII в. франкският крал Карл Велики бива толкова впечатлен от лечебните свойства на растението, че издава наредба народът да консумира ленено семе за съхранение на здравето си (както и специални правила за употребата му). Днес лененото семе продължава да се отглежда в големи количества в Индия, а в търговската мрежа може да бъде намерено или като добавка в състава на определени храни или в суров вид като добавка към ежедневния хранителен режим.
Какво съдържа лененото семе?

Лечебните свойства на лененото семе се дължат на три ключови съставки – Омега - 3 мастни киселини (регулиращи имунитета и подобряващи редица биохимични процеси в организма), лигнани (естрогени с антиоксидантно действие, регулиращи хормоналното равновесие и увеличаващи производството на хормони в организма) и фибри (благоприятни за храносмилането и отделителната система, засищане на глада).

Лененото семе съдържа още близо 20% белтъчини, 30% въглехидрати и над 40 % мазнини. Освен на Омега – 3, то е богато на Омега – 6 (линолова киселина) и Омега – 9 (олеинова киселина) мастни киселини, които са източник на магнезий, цинк, витамини от В група, витамин Е и витамин А. В състава му влизат известно количество глецериди и фосфати и малко количество отровен глюкоцид, който причинява смърт при животните, опитали ленено семе.
Лечебни свойства на лененото семе

Лененото семе е сладко на вкус, мазно и със слаба миризма. То има загряващ ефект заради леко пикантните си качества, действа укрепващо и засищащо. Лененото семе има свойствата на афродизиак, тъй като повишава сексуалното желание. Приемано в малки количества, то регулира отделителната система (спомага за уриниране, действа разхлабващо при запек), подобрява перисталтиката на червата и намалява подутините при отоци, а в по-големи – помага при лечение на проказа, проблеми на възпроизведителната система и на зрението.

Лененото семе извлича токсините от организма, абсорбира течностите и действа благотворно при дихателни проблеми. Помага при главоболие, безсъние, зачервяване на очите и дори болка в ушите. Съдейства при лечението на рак на яйчниците, белите дробове и кожата, а при диабетиците нормализира нивото на кръвната захар. Ефикасно при диета, спазване на определен хранителен режим и активен спорт. Благоприятните свойства на лененото семе се увеличават, ако се смеси с малко мед, сладко от плодове или шипков мармалад.

Ленено семе не е добре да се приема при остри чревни заболявания, при кожни болести и при някои видове алергия. При някои хора то предизвиква обриви, колики и гадене. Не се препоръчва консумирането на ленено семе или лигнани по време на бременност, тъй като може да бъде засегното развитието на репродуктивната система или здравето на плода (консултацията със специалист е задължителна)

Как се приема лененото семе?

Ленено семе в натурален вид можеш да откриеш в аптеките и в магазините (много често на щандовете за диабетици). Продава се също и ленено масло, но имай предвид, че то е без никакви фибри и с много малко лигнани – като цяло, лененото семе е по-полезно.

Най-добре е лененото семе да се приема смляно (за да има ефект, обвивката му трябва да бъде счупена) – в натурален вид (по една лъжичка около час преди хранене) или примесено с кисело мляко. Може да се използва за поръсване на салата.

За разхлабителен ефект - 1 супена лъжица (15 гр.) натурално ленено семе сутрин на гладно с чаша вода.
При главоболие - направи компрес със смляно ленено семе, накиснато в студена вода. Налага се върху мястото на болка или върху челото. Помага и при открити рани на главата.
При безсъние - смеси равни части ленено семе и рициново масло, разбий ги добре в бронзов съд и наложи върху очите.
При болка в ушите – свари лененото семе в луков сок и изсипи част от разтвора в ушите, за да намалиш подуването.


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 31 Яну 2013, 22:20 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
Растителни източници на протеин

Плюсове спрямо животинските им "конкуренти"



Прикачени файлове:
3276_300.jpg
3276_300.jpg [ 13.01 KiB | Прегледано 15582 пъти ]


Според аминокиселинния си състав съществуват два типа протеини - завършени и незавършени. Завършените са тези, които съдържат всички есенциални (незаменими) аминокиселини и обикновено са от животински произход. Незавършените протеини са от растителен произход и им липсват една или повече от незаменимите аминокиселини.

Съществува вариант човек да си набави завършен протеин, без да яде храни от животински произход.

Това става чрез внимателното комбиниране на растителни протеини.

Ограниченото съдържание на аминокиселини варира при различните протеини. Това означава, че когато две различни храни се съчетаят, аминокиселините в единия протеин могат да компенсират отсъствието на онези в другия. Това се нарича протеиново допълване. Този принцип е основен за всяка една здравословна, вегетарианска диета.
Освен това самият организъм също е способен да си произведе завършени протеини, стига да му бъде доставено разнообразие от растителни източници. Житните растения например са с ниско съдържание на лизин, докато бобовите почти не съдържат метионин. Това не означава, че вегетарианците или веганите приемат по-малко основни аминокиселини.

Комбинирането на растителни протеини като житни с бобови води до високо качествен протеин, който е също толкова добър, а в някои случаи дори по-добър в сравнение с протеина от животински храни.

Соята сама по себе си има високо съдържание на протеин, който може да бъде считан за равнопоставен на месния.

Вегетарианското и веганското хранене е добре балансирана диета от житни, бобови, семена, ядки и зеленчуци, която съдържа смесица от протеини, които се допълват взаимно без необходимостта от каквото и да е планиране. Боб с препечени филийки или сандвич с фъстъчено масло, мюсли с мляко (соево ) и ориз с грах или боб са всички подходящи примери на протеиново допълване.

Преди се е смятало, че протеиновото допълване е нужно да се осъществява с едно хранене. Сега вече се знае, че това не е необходимо, след като тялото запазва за дълго време запас от основните аминокиселини. Добре балансираният вегетарианец или веган лесно ще достави всички протеини и основни аминокиселини, необходими на тялото.

Източници на растителен протеин


Добрите хранителни източници за вегетарианците, както и за всички останали, които желаят да разнообразят менюто си и да заменят традиционните меса или млечни продукти, са

ядките и семената,
бобовите растения,
соевите продукти (тофу, соево мляко, соева кайма) и зърнените растения.

Различните храни съдържат различни протеини, всеки от които със собствения си уникален аминокиселинен състав. Съотношението на важните аминокиселини в храните може да се различава от тези, нужни на тялото, за да създаде протеини. Пропорциите на всяка от основните аминокиселини в храните, съдържащи протеин, определя неговото качеството.


В таблицата са описани най-популярните хранителни източници на растителен протеин, като белтъчното им съдържание се мени в зависимост от начина на приготовление за консумация.

Растителни храни (за 100 гр. продукт) Белтъчини (гр.)
Авокадо 2
Ананас 0.54
Аспержи 2.2
Бадеми 21
Банани 1.09
Боб 21 до 25.3 според сорта
Броколи 2.82
Брюкселско зеле 3.38
Бял дребнозърнест ориз 6.5
Бял дългозърнест ориз 7.13
Бял среднозърнест ориз 6.5
Бяло грозде 0.69
Грейпфрут 0.63
Гъби 1.8
Гъби (консерва) 3.4
Диви круши 0.73
Диня 0.61
Зелен грах 5.42
Зелен фасул 1.82
Зелени маслини 1.03
Зимно къдраво зеле 2
Зрели маслини Джъмбо 0.97
Кайсии 1.4
Картофи, небелени 2.02
Карфиол 1.98
Кафяв дългозърнест ориз 7.94
Кафяв среднозърнест ориз 7.5
Кашу 18
Киви 1.14
Китайско зеле 1.2
Копър 1
Краставица 0.65
Кромид лук 0.8
Круши 0.38
Кълнове от пшеница 7.49
Ленено семе, смляно 1
Лешници 15
Леща 26
Лимон 1.1
Малки азиатски круши 0.5
Макаронени изделия 10.8
Манго 0.27
Мандарини 0.81
Маслини Класик 0.84
Мека бяла пшеница 10.69
Моркови 0.93
Нар 0.95
Обикновено бяло зеле 1.21
Овесени трици 17
Овесени ядки 16.89
Оранжеви домати 1.16
Орехи 15
Патладжан 1
Портокали 0.94
Праскови 0.91
Просо 11.02
Пшенични трици 16
Пъпеш Канталуп 0.84
Пъпеш Касаба 1.11
Пъпеш Медена роса 0.054
Репички 0.68
Ръж 10
Розово грозде 0.77
Ряпа 0.9
Салатка 1.23
Сладка жълта чушка 1
Сладка зелена чушка 0.86
Сладка червена чушка 0.99
Сладки картофи 1.57
Слива 0.7
Смокини 0.75
Соя 36.9
Спанак 2.86
Стрък праз лук 1.5
Сусам 18
Сухари 10.8
Тиква 1
Тиквичка 1.2
Фъстъци 26
Фъстъчено масло 25
Хляб "Добруджа" 7.1
Хляб "Софийски" (типов) 8
Хляб "Стара Загора" 7.3
Хляб (ръжен) 6.8
Царевица 9.42
Целина 0.7
Цикория 0.6
Червен домат 0.88
Червеникавокафяви картофи 2.14
Червено грозде 0.72
Червено зеле 1.43
Червено цвекло 1.2
Шам-фъстък 21
Ябълки 0.26
Ягоди 0.58

Предимства на растителния протеин

Според едно проучване сред 4680 мъже и жени тяхното кръвно налягане се е понижило значително при продължителна консумация на зеленчуци, бобови и зърнени храни в сравнение с тези, които консумирали месо. Това показва, че вероятността вегетарианците да страдат някога от хипертония, а оттам и от тежки сърдечно-съдови заболявания, е значително по-малка от тази при останалите.

Освен това се счита, че предимството при вегетарианските диети е в по-слабата им наситеност в общото приемане на протеини, отколкото невегетарианските.

Тук се избягва рискът при високобелтъчните диети от остеопороза и бъбречни затруднения.

Този тип режим на хранене е идеален за профилактика на стомашно-чревния тракт и спомага за изхвърлянето на токсините от организма.





Изследване показва, че ние не се нуждаем от толкова много протеин, колкото се е смятало преди. Препоръчителното количество белтъчини за възрастни и деца се е намалило повече от два пъти за последните 20 години. Увеличените протеинови нужди по време на бременност и кърмачество са обикновено лесно засищани от завишената консумация на храна. Поради растежа на бебетата и децата те се нуждаят от повече протеин, отколкото възрастните (пропорционално на телесното тегло). Деца на балансирана диета обикновено приемат достатъчно протеин, стига да получават съответно достатъчно енергия (или калории).

Препоръчителните големи количества от протеини са валидни, само ако енергийните нужди , от въглехдрати, не са задоволени.
Ако е така - хранителният белтък е използван за енергия, а не толкова за растеж и възстановяване.

Това не винаги се отнася за вегетарианците, тъй като растителните източници на протеин се смятат и за добър източник на въглехидрат, използван за енергия.

Противно на известните вярвания на атлетите и тези, които са заети с много натоварване, нямат непременно нужда от протеин като допълнителната енергия, изисквана за усилена активност, която най-добре се доставя чрез въглехидратите.

Допълнителните протеинови нужди на бодибилдър могат обикновено да бъдат доставени , просто чрез увеличеното енергийно приемане на повече храна.


Растителният протеин има своите достойнства и предимства пред животинския.


Той е здравословен, алтернативен вариант за консумация от страна на тези, които всекидневно наблягат на месото, яйцата и млечните продукти.


Източник: Растителни източници на протеин http://www.bb-team.org/articles/3276_ra ... z2Ja2eyria
Follow us: @bbteam on Twitter | bbteam on Facebook


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2013, 10:56 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
Откъс от книгата "Да отслабнем, докато спим"


Прикачени файлове:
7094759_1_585x461_rev004.jpg
7094759_1_585x461_rev004.jpg [ 63.35 KiB | Прегледано 15573 пъти ]


В рецептите и съветите за хранене от тази книга се препоръчва между трите основни хранения да има около пет часа почивка, като не е препоръчително да има междинни похапвания. Като последното хранене да не е след 18-20 часа и да е от протеини (може да е протеини и зеленчуци)

А това е един цитат от тази книга, който може и да е полезен на някого тук
_____________________________________________

Хормонът на глада като посредник

Чрез кръвта хормоните достигат до съответните органи и клетки. В клетките хормоните се натрупват в специални възли, наречени рецептори, които осъществяват връзката с клетките. Тези рецептори играят ролята на ключ, който може да отключи само точно определена врата.
От това колко хормони ще бъдат отделени, зависи количеството на стимулиращите и подтискащи хормони. Хормони се отделят до момента в който постъпи сигнал, че количеството им е достатъчно. Това може да стане, в случай, че организмът ни се нуждае от важни хранителни вещества. Благодарение на посредничеството на хормоните потребността ще бъде първо сигнализирана, след което ще бъдат приети необходимите храни. Процесът приключва, когата хранителните вещества достигнат до съответните клетки.

За да разберем принципа на отслабването по време на сън, важно е да знаем, че центърът на преживяванията подава денонощно команди за отделяне на хормони. По време на сън се отделя специалният хормон на растежа, който осигурява протичането на процесите на възстановяване по време на сън. при определен режим на хранене и движение се прибягва до натрупаното в мастните депа, което прави възможно действието на принципа на отслабването по време на сън.

Хормоните, без които не можем

-хормонът на растежа: Той заздравява костите и понижава кръвното налягане, стимулира разграждането на мазнините и изграждането на мускулите. Отделя се предимно нощем иосигурява процесите на възстановяване по време на сън. Затова има важна роля при отслабвнето.


Прикачени файлове:
1-sqn.jpg
1-sqn.jpg [ 35.43 KiB | Прегледано 15573 пъти ]


-хормоните на движението: хормоните адреналин и норадреналин освобождават мастните натрупвания от мастните депа и също имат роля при отслабването

-тестостеронът: от хормонът на мъжката сексуалност зависи развитието на мъжките полови органи.Той стимулира и изграждането на мускулатурата, което повишава капацитета на изгарянето на мазнините

-инсулинът: най-важният хормон на обмяна на веществата, който е от съществено значение за снабдяване на клетките с хранителни вещества. Той доставя хранителните вещества (напр. захар и мазнини) до клетките и прави възможно отлагането на излишъците в мастни образувания.


Гладни или сити –зависи от 2 хормона

Има 2 хормона. които са в непрекъснато противодействие по отношение на глада и ситостта. невропептид Y е хормонът, който създава усещането за неутолим глад и предизвиква безконтролно приемане на храни, съдържащи предимно въглехидрати. На невропептида се противопоставя хормонът CRF (кортикотропин-освобождаващ хормон). Той може да прекрати усещането за глад и да противодейства на нуждата от храна, което се получава например в случаите на стрес. Действието на невропептид Y може да бъде провокирано от различни фактори – например когато нивото на кръвна захар рязко спадне (ако не сме обядвали), или когато спазваме продължителна диета, което прави стомаха ни особено чувствителен.

Никакъв шанс за диетите

В описаните горе случаи протичат комплексни процеси, но безспорният извод от тях е един – диетите, основани изключително на стремеж към редуциране на количеството калории, рано или късно водят до пристъпи на глад и в следствие на това нямат очаквания отслабващ ефект. Независимо дали става въпрос за ограничаване на на въглехидратните храни, или на мазнините, всяка диета предизвиква действието на невропептид Y и свързаните с него пристъпи на глад, на които се опитваме да се противопоставим.

Инсулинът винаги право в целта

Инсулинът има определяща роля в процесите на напълняване и отслабване. От него зависи преработването и отлагането на мазнините, той има директно влияние върху покачването и намаляването на телесното ни тегло. Вероятно свързвате инсулина единствено с диабетиците, но хормонът инсулин е жизнено важен изобщо за здравословния живот, защото с негова помощ всяка клетка от тялото ни се снабдява с хранителни вещества. По- просто казано, инсулинът осъществява връзката между клетките, предимно мускулните, и постъпилите в организма хранителни вещества.

Инсулинът, който отваря врати

Повечето от клетките, предимно мускулните, чернодробните и мастните съдържат в клетъчната си мембрана (обвивката на клетката) т.н. инсулинови рецептори. Това са местата, където инсулинът може да „акустира”, докато бъде приет от рецепторите.
Когато инсулинът акустира в рецепторите се задйства сигнална верига. Клетъчното ядро образува отвори в клетъчната мембрана, през които клетката се снабдява с глюкоза (захар), аминокиселини (белтъци) и мастни киселини (мазнини), които се изгарят при получаването на енергия или се използват като градивни съставки.

Какво се случва всъщност?

Приемането на достатъчно хранителни вещества уплатнява клетката. Инсулиновите рецептори се отдръпват от клетъчните стени, което, опростено казано означава край на приемане на хранителни вещества. Така клетката се предпазва от пренасищане със захари, в случай, че в кръвта са постъпили прекалено много от тях с големи количества храна. Тя престава да бъде чувствителна към инсулина, т.е. тя е инсулинорезистентна.

А какво се случва със захарта?

Хранителните вещества са все още в кръвта и без инсулина се намират, така да се каже пред затворената врата на клетките. Какво се случва сега?....Същото, което става при преминаване на граница – захарите се задържат в кръвта. Това задържане може да продължи часове. Организмът ни реагира, като увеличава отделянето на инсулин, за да може с негова помощ натрупаните в кръвта хранителни вещества да проникнат в клетките.

Силата на инсулина

За да може да се осъществи това, отделянето на инсулин от панкреаса трябва да се увеличи два, три, дори четири пъти. Специалистите наричат този процес „хиперинсулемия”. Ето защо в клетките проникват малко количество хранителни вещества, по-голямата част остава и чрез инсулина се отлага в мастните депа.

Инсулиновата резистентност като трайно състояние

Системното прекомерно или недостатъчно хранене може да предизвика трайна инсулинова резистентност. От нея могат да бъдат засегнати всички, които системно прекаляват с храненето, т.е. страдащите от свръхтегло, чиито индекс на телесна маса е над 25. В този случаи в кръвта непрекъснато има голямо количество хранителни вещества, което води до нейното пренасищане. панкреасът изпраща нови количества инсулин, за да направи възможно усвояването на повече хранителни вещества от клетките. В следствие на това телесните клетки непрекъснато са пълни с хранителни вещества. Това продължава, докато инсулиновите рецептори се отдръпнат и се стигне до инсулинова резистентност.

Съдбоносни комбинации

Отделянето на големи количества инсулин си причинява не само този, който системно преяжда, но и този който редовно консумира тлъсти колбаси, млечни продукти с висока масленост или храни богати на мазнини, въглехидрати и белтъчини (напр. сладкиш със сметана,макарони със сирене, пица със салам или хамбургер).
Трябва да добавим, че инсулиновите рецептори се уплатняват вследствие на честото приемане на свободни мастни киселини, особено наситените мастни киселини от животински произход. В същото време се затруднява постъпването на глюкоза, което възпрепятства обмяната на захари и може да предизвика известната захарна болест. В кръвоносните съдове има непрекъснат излишък на хранителни вещества, защото рецепторите са уплатнени и хранителните вещества не достигат до клетките.

В най-лошият случай

ако към неправилното хранене добавим и липсата на движение, последствията са ясни – наднормено тегло, което води не само до некрасив външен вид, но и до много заболявания, за които днес е известно, че са предизвикани именно от наднорменото тегло.

Понятието „метаболитен синдром” включва заболяванията

-затлъстяване
-инсулинозависим диабет (диабет тип 2)
-високо кръвно налягане
-повишаване на пикочната киселина в кръвта (подагра)

Тези болести водят след себе си и още по-лоши последици – стесняване и калциране на стените на артериите, което допълнително увеличава количеството инсулин и предизвиква опасната за живота атеросклероза. Други възможни заболявания са инсулт, инфаркт, запушване на кръвоносните съдове на крайниците и на бъбреците.

Клопката на инсулина

Инсулинът не само отваря мастните депа при пренасищане, за да „складира” там излишъците от хранителни вещества в кръвта, но и прави невъзможно за около 5 часа те да бъдат освободени, при което натрупаните мазнини се отлагат в мастните клетки. Ако ядем преди тези 5 часа, ние удължаваме затварянето на мастните клетки с още пет часа.

.......и аварийният изход, от тази клопка

Три са хормоните, които могат да „отворят” отново мастните клетки и да противодействат на инсулина
хормоните на движението- адреналин и норадреналин, както и
неактивният хормон на растежа директно се противопоставят на инсулина. Те са особено важни за хората, които искат да отслабнат трайно. За да си набавите тези „противници на инсулина”, спазвайте следните правила:

Правило1 – съчетавайте храненията си така, че те да предизвикват минимална инсулинова реакция.

Правило2 – хранете се три пъти на ден според своя биоритъм. Откажете се от междинните похапвания и калоричните напитки

Правило 3 – стимулирайте отлагането на хормоните на движението чрез активно движение, за да отворите мастните клетки

Правило 4 – стимулирайте хормона на растежа чрез правилно хранене, движение и достатъчно сън – така ще стимулирате изгарянето на мазнини нощем........."

___________________________________________________________________

д-р Детлеф Папе, д-р Рудолф Шварц - " Да отслабнем докато спим " или как да използваме своя биологичен часовник, за да отслабнем


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 03 Фев 2013, 15:16 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
Защо вечер салатата е наполовина и защо пристъргват ябълките на закуска

и още - как да направим диетата си още по-ефективна !


ЗАЩО НА ВЕЧЕРЯ СЕ ЯДЕ САМО ПОЛОВИН ПОРЦИЯ САЛАТА ?

ОТГОВОР - ЗАЩОТО СЕ ЯДЕ САМО ПОЛОВИНАТА ПОРЦИЯ ОТ ОБЕДНОТО ЯДЕНЕ !


ТОЕСТ ЯДЕНЕТО ТРЯБВА ДА Е БАЛАНСИРАНО - откъм положителни и отрицателни калории , иначе ви чака глад и нарушаване на диетата - ако към малко ядене , сложите голяма салата, която е ядене с отрицателни калории ! Така отрицателните калории ще надделеят над положителните , крайният резултат ще е минус калории и глад по никое време ! :o

САЛАТАТА Е ЯДЕНЕ С ОТРИЦАТЕЛНИ КАЛОРИИ , КОГАТО Е С МАЛКО МАЗНИНА 1 ЧЛ !

Ето защо , моята снощна голяма зелена салата , ме е направила гладна - изразходила е повече калорий, отколкото ми е дало малкото парче сиренце , тоест яденето ми е било - небалансирано !

Спомням си сега , че Доктор Пепе (автора на прочутата в Германия инсулинова диета, която ползвам в Почивката), на много места споменава думата баланс - балансирай с едиколко си грама салата .

Така, че всичко трябва да е в граници, а не прекалено, даже и салатата да е подходяща по размер с останалото !

А аз снощи съм прекалила доста, в старанието си да не остана гладна :oops: :oops: :oops:
( цяла салатна купа зелена салата изпапах към малкота парция сиренце на вечеря ) и резултата беше - глад ПО НИКОЕ ВРЕМЕ и допълнитлно хранене посред нощ ! :oops: :oops: :oops: .

То и затуй, чак сега разбирам :idea: , защо в 90-дневната вечер се яде ПОЛОВИН САЛАТА към ПОЛОВИНАТА КЪМ ОБЕДНОТО ядене - БАЛАНС трябвало да има , виж ти :!: :idea: - Човек се учи докато е жив ! :D :D :D

Сега става ясно и защо, ябълките пристъргват сутрин на закуска и ставаш вместо сит - още по-гладен след тях - ЯБЪЛКИТЕ СА НА ПЪРВО МЯСТО В СПИСЪКА С ПЛОДОВЕТЕ С ОТРИЦАТЕЛНИ КАЛОРИИ [ :D /color]!

Освен това става ясно, защо точно плодове закусваме в 90-дневната диетата - получаваме въглехидрати за закуска, които да заситят мозъка със захар , но и доста минус калорийки
:D

И защо сухите плодове , които са богати на въглехидрати( както и бананите, тиквата и др сладки, скорбялни плодове) са препоръчани само като помощтно средство - просто нямат отрицателни калорий :idea: !

Надявам се тази информация , да направи диетата ви още по-ефективна , като знаете вече как да балансирате храните си !

А сега, моля , четете за балансирането на положителните с отрицателни калорий !


Храни с отрицателни калории


В непрестанното търсене на лесен начин за отслабване, какво може да бъде по – полезно от списък с храни, които съдържат отрицателни калории.

Ядете храна – горите калории, звучи твърде хубаво за да е истина. :D


Теорията за храните с отрицателно съдържание на калории

Преди всичко, хранителните продукти съдържат някакъв брой калории или енергия. Всички храни също така изискват някаква енергия от тялото за да бъдат усвоени, и ето от тук произлиза ефекта на храните с отрицателно съдържание на калории. Ако храната, която консумираме изисква от тялото повече енергия, отколкото всъщност сама произвежда, тогава се получава калоричен дефицит. Както всички знаем това води до сваляне на килограми. По тази теория можете да хапвате от тези продукти с негативно съдържание на калории колкото си искате и да не напълнеете, нещо повече, може да свалите няколко килограма.

Помнете: изчислявайте, когато готвите !

Преди да изтичате до магазина за да купите някои от тези прекрасни продукти, помнете че при готвенето се добавят калории. Ако запържите зеленчуците с много масло, вие ги препълвате с калории и мазнини. Не забравяйте да оценявате всички добавки, които слагате към яденето, като се съобразявате с нужния ви брой калории.



За да запазите хранителните стойности на продуктите, по–добрият вариант е да ги консумирате сурови.



Ако все пак предпочитате да готвите, изберете един от следните методи, тъй като те добавят най – малко или никакви калории:

1. Варене

2. Задушаване

3. Готвене на пара



Списък с храните с отрицателно съдържание на калории

Зеленчуци:

• Аспержи

• Патладжан

• Цвекло

• Броколи

• Зеле

• Моркови

• Карфиол

• Целина

• Цикория

• Люти чушки

• Краставици

• Копър

• Чесън

• Зелен фасул

• Лук

• Маруля

• Репички

• Спанак

• Домати


Списък с храните с отрицателно съдържание на калории

Плодове:

• Ябълки

• Кайсии

• Боровинки

• Грейпфрут

• Гуава

• Лимони

• Манго

• Портокали

• Папая

• Праскови

• Ананас

• Сливи

• Ягоди

• Мандарини

• Диня


Какво за протеините ?

Протеини и млечни продукти няма в този списък, за жалост няма и месни продукти или тестени, които да имат по – малко калории, отколкото се изгарят за тяхното смилане от организма. Ето защо ще бъде доста трудно да консумирате само храни от списъка, особено за по – дълъг период от време.

Идеята за консумирането на този тип храни, протеините, е те да бъдат включени в хранителния режим като една доста голяма част от него, и да бъдат балансирани с останалите продукти, които приемаме.


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 11 Фев 2013, 00:24 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
За застоите при отслабването


Помислете внимателно дали в момента не се намирате в един от тези моменти от живота си:
1. Наближава ви менструацията
2. Вие сте в средата на цикъла, т.е. в овулация
3. Вие сте отслабнали рязко и доста
4. Не ядете на вечеря, или сте свели вечерята до минимум или по принцип, много сте си намалили храната за деня.

Ако изключихте всички елементи, изброени по-горе, тогава ще се опитаме да помогнем.

Напишете менютата си за последните три дни, данни за теглото ви, мерено сутрин, времето на хранене, какво и колко сте изяли, както и начина на готвене.
(след това следват цитати от книгата на Мириманова, които няма защо да превеждам
- има ги в книгата - за психологическата бариера от дадени килограми (примерно,
стигаш до 100 и умът ти отказва да приеме, че можеш да си 99 и следва застой) -
тогава изходът не е да увеличаваш физическите упражнения и да намаляваш
калориите, да не нервничиш и да помниш, че през това преминават всички, да не
планираш определена дата, до която задължително да трябва да отслабнеш, да не си
казваш, че никога няма да отслабнеш, да не слушаш съветите на познати как да
отслабваш, или да спреш с тази система, да не използваш препарати за отслабване,
а най-важното - ДА СИ ПОЗВОЛИШ ДА ОТСЛАБНЕШ, което е най-сложното от всичко и за което се разказва по-надолу.


"Пълният човек, стремейки се да намали теглото си се качва всеки ден на кантара, надявайки се да се вижда там все по-малки и по-малки числа в сравнение с предходните дни.
Ако обаче те са по-големи, тогава неизбежно следва лошо
настроение, отчаяние, обвинения в липса на воля и слабохарактерност.
А е възможен и срив.
За да избегне разочарованията, много често отслабващият прави всичко възможно, за да види намаляване на теглото.
Започва да пие по-малко течности,
да намалява обема на храната, дори и ако е зеленчук, нискокалорична храна и във всички случаи полезна храна.
Ходи на сауна.
И абсолютно неприемливо - започва да използва диуретични и слабителни.
Или прави всичко възможно, не само да не помогне на процеса на отслабване, но и да го възпрепятства.

Веднага ще ви кажа, че има две ситуации:

- Независимо от факта, че мастна тъкан намалява, или поне не се увеличава, нашите потребители имат увеличение на теглото;
- Телесната мазнина не намалява или намалява само малко, докато кантарът показва съвсем приличен резултат.

Ясно е, че в първия и втория случай, лицето ще бъде дезориентирано.
Затова и процедурата на претегляне, и тълкуването на резултатите са много сериозни неща.
За да се справите с тях, трябва да бъдете въоръжени със специални знания и умения.

Така че, нека да вземем предвид следните няколко момента.

Дори при много компетентно и точно избран режим, намаляването на мазнините рядко надвишава един килограм на седмица.
Така че, ако за един ден сте отслабнали цял килограм, не мислете, че целия този кг е мазнина.
И обратното, ако за един ден сте качили килограм, не се отчайвайте. Да качите цял килограм мазнини за ден е
практически невъзможно.

В течение на деня, теглото на един човек се колебае в рамките на 1-3 кг.
Свързано е с приемането на храна и вода, изпразване на червата и пикочния мехур, загуба на течности по време на дишане и потене.

Доста от проблеми идват от кантара. Повечето кантари са с точност не повече от един килограм. Резултатите от претеглянето понякога зависят от позицията ни върху
кантара, дали стоим на един крак, или на два. За да елиминирате грешките, избирайте кантари с точност до 100 грама. А най-добре да е електронен кантар. Мерете
се повторно, за да видите същият ли резултат се получава, заставайте правилно на кантара.

Най-честата причина за огорченията, свързани с тегленето, е задържането на вода в тъканите.
Има някои ситуации, когато със сигурност се задържат течности в организма.

Ето ги:

- Консумацията на големи количества солена храна и подправки. Готварската сол (натриев хлорид) в организма се намира под формата на т. нар. изотоничен разтвор с
приблизителна концентрация 0,9-1%. Това означава, че всеки излишен грам сол, преди да напусне тялото, ще задържа 100 мл вода. Съответно, 10 г сол задържат 1 литър вода, а това води до увеличение на теглото с един килограм. За справка, 10 г сол се съдържа в 100 г. осолена и 50 грама сушена риба.

- Задържане на течности след употребата на алкохол. Същата ситуация. Алкохолът и продуктите от разпада му изискават да бъдат разредени с вода до по-малко токсични концентрации.

- За много жени е налице повишено натрупване на вода във втората фаза на менструалния цикъл - една-две седмица преди менструацията. Понякога колебанията в теглото, свързани с цикъла, са много значителни и достигат 3 до 5 кг.!

- Задържане на течности след внезапна интензивна тренировка. В тази ситуация, задържането на течности е свързано с оток на претренираните, несвикнали с такива
натоварвания мускули. Доста често, когато човек предприема действия да отслабне, започва и с твърде суров хранителен режим, и с прекалено много физически натоварвания. Той се надява, че с такава комбинация ще отслабне два пъти по-бързо.

Но често се разочарова - в първите няколко дни, въпреки нечовешките условия на живот (хахаха), теглото му или не намалява, или намалява много бавно.

Сега редица ситуации, при които се намалява теглото, а понякога и доста съществено. Но пак, това се дължи основно на загуба на течности, а не на мазнини:

* Използването на диуретици и лаксативи. С тяхна помощ течностите ефективно напускат тялото и има загуба на тегло. Обаче след това, когато действието на лекарството отминава, водата започва да се натрупва обратно. Може да се каже, че използването на диуретици и лаксативи без показания (по лекарско предписание) е недопустимо. Използването им за намаляване на мастната тъкан е напълно безсмислено.

* Загуба на течности по време на интензивна спортна тренировка. Много често самото лице или насърчавано от треньор, започва да се занимава с твърде много потоотделящи упражнения и се радва, че успява да да свали един килограм на тренировка. Но това отново е един килограм вода, а не мазнини. Сметнете сами.
Дори при много интензивно натоварване, разходът на енергия рядко надвишава 900 калории на час. А това е еквивалентно на не повече от 100 грама мазнини.

И още.

* Интензивните, изпотяващи тренировки не са най-добрият начин за намаляване на теглото. Нормалният резултат от тях е умора, сънливост, намален мускулен тонус, повишен апетит.

* Загуба на вода от престой в сауна. В този случай, загуба на тегло се дължи единствено на загуба на течности и също така няма никакво отношение към намаляване на мастната тъкан.

* Загуба на вода в горещо време. Много често в топлия сезон имаме загуба на тегло от 1-2 килограма. Въпреки това, когато топлината си отиде, водните запаси се възстановяват, съответно, възстановява се и теглото.

* Ситуации, които не са толкова добре известни. Намаляване на съдържанието на вода, свързано с доставката на въглехидрати. Въглехидратите в организма се съдържат под формата на гликоген. Общата маса на тези запаси е малка, не повече от 100-150 гр., като калориите в този резерв са не повече от 600. При нормален ритъм на живот, хората изразходват това количество енергия за 4-5 часа будуване.
Обаче, гликогенът в организма не съществува под формата на сухо вещество. Той е свързан с вода. За задържането в тъканите на този гликоген са необходими 1-1,5
литра вода. При изпълнение на разтоварващи диети, този гликоген се изчерпва буквално в първите няколко дни. И за сметка на загубата на водата, свързана с него, следва едно бързо понижение на теглото до един килограм на ден. Обаче, дори и при малко увеличение на хранителната дажба, гликогенът се възстановява и човек си връща загубените килограми. Много често това се случва с хора, които правят разтоварващи или гладни дни, само на ябълки, или на извара. Сваленият през този ден килограм благополучно си се връща обратно още на следващия ден.

* Загуба на течност в резултат на намаляване на съдържанието на сол в организма.Това се наблюдава при спазващите строги диети. Особено, ако тези диети са бедни на готварска сол.

И така, какво трябва да се прави, за да се сведат до минимум ненужните разочарования и нереалистичните очаквания, свързани с теглото?

Ето някои съвети.

* Процедурата по теглене трябва да е максимално унифицирана. Трябва да се теглите в едно и също време, в същите дрехи или без дрехи. Най-добре е да се теглите сутрин на празен стомах, след използване на тоалетната.

* Опитайте се да се теглите на един кантар. Най-добре електронен, с точност до 0,100 кг.

* Започнете да тълкувате правилно резултатите от измерването. Ако въпреки усилията ви, теглото е в повече, причината за това най-вероятно е натрупването на течност в тялото.

И най-важният извод.

Ако твърдо сте решени да отслабнете, ако сте подбрали храна, която ви харесва, ако се движете много и запазвате добро си и конструктивно настроение, резултатите няма къде да ви избягат. И в този смисъл не е толкова важно колко сте тежали вчера и колко тежите днес. Основното нещо е, че всеки ден се променяте към по-добро.

Защо за вечеря 2 ябълки + айрян е лошо?

Колко пъти сме писали - 2 ябълки не е вечеря!!!
Йогурт + ябълка - това също не е вечеря ... за да отслабвате, ви трябва по-обилна вечеря.

Орязването на закуската също не води до нищо добро, тъй като цялата храна, поета на закуска, тялото преобразува в енергия.

А започвайки с обяда, складира като запас.

Дневен биоритъм на мастния обмен:

Максимално изгаряне на мазнините - от 7:00 до 9:00 ч.;

"Точка на прехода" - от 13:00 до 14:00 ч ;

Максимално натрупване на мазнини - от 18:00 до 21:00 ;

Така че ограничаването на мазнините и сладкишите през втората половина на деня тласка организма към преработка на собствените запаси от мазнини.
И именно през втората половина на деня започват процесите на отслабване.

А вие какво правите?

Точно когато организмът взема решение откъде да дръпне 100 г мазнини за смилане - от талията или бедрата, вие орязвате вечерята (която така и така е с доста ниско съдържание на мазнини) и тялото си мисли:
"Аха, война, а след това глад, аз пък нищо няма да изразходвам тогава!" и започва забавяне на метаболизма. Т.е по-малко ядем, по-малко енергия разходваме, и идва т. нар. "плато" - тялото се превключва на икономичен режим и не отслабва повече.

Затова, най-важното е да убедите организма си, че ще го нахраните до насита в конкретното време. Не му давайте за вечеря мазнини или въглехидрати, но му давате определеното от диетата количество храна - и той ще започне да търси във вътрешните си резерви мазнини и въглехидрати (и да ги гори).

A на вас точно това ви е необходимо.

Също, важно е да се вземе предвид месечният биоритъм:

максимално разграждане на мазнините - от 7 до 12 ден от цикъла;
максимално натрупване – 22-26 ден от цикъла;
"точка на прехода" – 14-15 ден от цикъла

Оптимален брой хранения –

3 – закуска, най-късно до около час след събуждането;
обяд – около 12-13 часа и вечеря – между 17:00 и 18:00 часа


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2013, 19:03 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
КАЛОРИЕН ИЗЛИШЪК, КАЛОРИЕН БАЛАНС, КАЛОРИЕН ДЕФИЦИТ

Различаваме 3 типа телесни състояния:

1. когато консумираме повече енергия с храната, отколкото сме изразходвали, тялото изпада в състояние на калориен излишък и е готово да складира енергията или да изгражда тъкани с нея;


2. когато изразходваме повече енергия, отколкото приемаме с храната, тялото изпада в състояние на калориен дефицит и започва да разгражда тъкани, за да се справи с енергийната криза;

3. когато изразходваме приблизително толкова енергия, колкото приемаме с храната, теглото практически не се изменя. Всяко тяло има нужда от определен минимум калории, за да поддържа теглото си постоянно.

Енергията, която тялото губи, за да поддържа тегло се нарича пасивен енергоразход. Това обаче е само част от енергията, изразходвана за деня.
За изчисляване на цялостния дневен енергоразход ще се нуждаем от сбора на пасивния и активния енергоразход.
Активен енергоразход са всички процеси на работа (умствена, физическа, спорт, като тук влизат и болестните процеси).


Как ориентировъчно да изчисля калориите за поддържане на сегашното си телесното си тегло ?

Ще използваме формулата на Harrys–Benedict:

Формула за изчисляване на калорийния минимум при жени: 655 + (9.6 X тегло в кг) + (1.8 X височина в см) - (4.7 X възраст в години) =? (BMR - basic metabolic rate в ккал.)

Формула за изчисляване на калорийния минимум при мъже: 66 + (13.7 X тегло в кг) + (5 X височина в см) - (6.8 X възраст в години) =? (BMR в ккал.)

След изчисляване на дневния калориен минимум, с него се умножава коефициент на степента на физическата ви активност:

Ако вашият начин на живот е по-скоро заседнал, то коефициентът на активността ви е 1,2;

Ако вашият начин на живот е умерено активен (спорт 1-3 пъти седмично), то коефициентътна активността ви е 1,375;

Ако вашият начин на живот е активен (спорт 3-5 пъти седмично), то коефициентът на активността ви е 1,55;
Ако вашият начин на живот е усилено активен (спорт 6-7 пъти седмично), то коефициентът на активността ви е 1,725;

Ако вашият начин на живот е екстремално активен (спорт всеки ден заедно с тежък физически труд или двуразови тренировки), коефициентът на активността ви е 1,9.

За да получите ориентировъчното ниво на дневните калории , които следва да приемате за да запазите сегашното си тегло, умножете своя BMR (калорийния си минимум за деня) по стойността на индекса за ежедневна натовареност.


Докъде се простират границите ни в понижаването на подкожни мазнини за месец?


Разумното количество мастна тъкан, което тялото може да загуби за месец без да изпадне в състояние на стрес е около 5 до 8 % от телесното тегло, при това загубата трябва да бъде разпределена до 2% от теглото на седмица.
Рязката загуба на тегло с над 10% на месец или 3% на седмица води до състояние на енергиен глад, в резултат на което започва усилено разграждане на мускулната тъкан и на тъкани на вътрешните органни тъкан и понижаване на изгаряната мастна тъкан.(Тялото започва да пази мазнините си, понеже не знае колко време ще продължи "гладуването" - плато)


Източник: Калориен баланс и калориен оптимум http://www.bb-team.org/articles/914_kal ... z2PnEhAofW
Follow us: @bbteam on Twitter | bbteam on Facebook


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 11 Апр 2013, 22:09 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
Диета богата на калций

Диета богата на калций включва употребата на храни с високо съдържание на калций в състава си.

Богати на калций храни са:

1.Сушени билки - въпреки че сушените билки се използват рядко в големи порции, добавянето на няколко допълнителни щипки за всички сосове, супи и яхнии е чудесен начин да получите повече калций в диетата си. Използвайте за овкусяването на храната си повече:
суха чубрица - 2132mg калций на 100 грама порция,
целина семена - съдържа 124mg калций на супена лъжица,
изсушена мащерка с 57mg на 100 грама продукт,
изсушен копър, съдържа 53mg калций на супена лъжица,
сушен риган, съдържа 38mg калций на супена лъжица,
сушен розмарин, съдържа 38mg калций на супена лъжица,
градински чай, съдържа 38mg калций на супена лъжица,
риган, съдържа 21mg калций на супена лъжица
мента, съдържа 21mg калций на супена лъжица,
магданоз, съдържа 21mg калций на супена лъжица,
маково семе, съдържа 21mg калций на супена лъжица,
сушен босилек, съдържа 21mg калций на супена лъжица.

2. Сирене

Количеството на калций в сиренето, зависи от вида и разнообразието: пармезанът е с най - високо съдържание на калций - 1376mg калций на 100 грама порция, моцарела, Чедър, Козе сирене са също много богати на калций.
3. Сусам
Сусамовите ядки осигуряват най - много калций, когато те се пекат или са изсушени с 989mg калций 100 грама порция.

4. Тофу
Тофуто е най-често се среща в Източна кухня, особено китайска храна. тофуто осигурява 372mg калций на 100 грама порция.

5. Бадемите

Бадемите са отличен източник на калций - 266mg калций на 100 грама порция.
6. Ленено семе

Може би по-известно с омега-3 мазнините, но освен това ленените семена съдържат и калций 255mg на 100 грама продукт.
7. Кисело мляко и други млечни продукти

Нискомаслено кисело мляко осигурява най-много калций с 183mg на 100 грама порция.

8. Зелено листни зеленчуци (ряпа, горчица, и глухарче, зеле, къдраво зеле).

Тъмно листните зеленчуци са чудесен източник на калций, сурови или варени. Сурови: репичките осигуряват най-много калций с 190mg на 100 грама,
9. Бразилски орехи.

Бразилски орехи осигуряват 160 mg калций на 100 грама порция.

10. Херинга
Херинга е високо витамин D храна, която помага в усвояването на калция. Херинга осигурява калций на 100 грам порция.

Благоприятният ефект на калция върху здравето
Калцият е полезен за костите като предпазва от остеопороза. Адекватният прием на калций по време на детството, юношеството и ранната зрялост до 30-годишна възраст е от съществено значение за увеличаване на костната маса. Колкото по-голяма костна маса има в тази възраст, толкова по-нисък е риска от развитието на остеопорозата.
Калцият води до понижаване на абнормно повишеното кръвно налягане.
Калцият намалява риск от рак на дебелото.
Консумацията на храни с достатъчно високо съдържание на калций могат да помогнат изключително много в борбата с излишните килограми.


Рисковете за здравето при прекомерен прием на калций с диетата или под формата на таблетки:
Повишен риск от рак на простатата.
Камъни в бъбреците.
Нарушаване на нормалната функция на бъбреците като намалява на усвояването на други важни минерали, като желязо, цинк, магнезий, и фосфор.
Прекомерният прием на калций може да намали абсорбцията на следните медикаменти: Бифосфонати (за остеопороза), Антибиотици (флуорохинолон и тетрациклин), Левотироксин (за хипотиреоидизъм), Фенитоин (едно противогърчово средство).


Още за: Диета богата на калций | Лечение
от framar.bg


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 13 Апр 2013, 17:34 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
Конопено семе и брашно

Една от най-ценните и най-достъпни храни на планетата


Конопът (Cannabis) представлява растение от отдел Покритосеменни. Приема се, че е едно от най-важните растения в света заради многобройните сфери на приложение. Характеризира се с изключително здрави влакна, висока скорост на растеж и наличие на мазнини в семенцата му.

Днес водещи производители на коноп в света са Китай, следван от Европа (Румъния, Полша, Франция и Италия), Чили и Северна Корея. Счита се, че именно той е едно от първите целенасочено отглеждани растения в историята на човечеството.

Археолози твърдят, че началото на този процес е поставен преди повече от 6000 години, факт, който превръща конопа или т. нар. канабис в една от най-старите растителни култури в света. В продължение на хилядолетия той е бил отглеждан в Азия и Близкия Изток, най-вече заради добива на ценни влакна.

Водещи лекари и изследователи твърдят, че конопът е една от най-полезните и същевременно една от най-достъпните храни на планетата. Издръжливостта и хранителната сила на конопените семена имат потенциал да се справят в значителна степен със световните нужди от протеин, както и с проблемите, свързани с недохранването и гладуването на човечеството.

Вярно е, че в конопеното семе има наличие на THC-психоактивно вещество (delta-9-tetrahydrocannabinol), но само в рамките на по-малко от процент от съдържанието му, а за сметка на това конопеното семе е едно от малкото семена, което съдържа и хлорофил.
Сортове коноп

Познати са общо 41 различни сортове коноп, с ниски нива на тетрахидроканабиол. Те, за разлика от много други видове, са с високо съдържание на фибри (приблизително 30-40%). За разлика от растението, отглеждано за медицински цели, сортовете коноп, отглеждани за производство на влакна и семена съдържат по-малко от 0.2% THC.

Открояват се три типа сорта култивиран коноп:
Сортове, отглеждани за медицински цели;
Сортове, отглеждани предимно за добиване на влакно, характеризиращи се с дълги и почти неразклонени стъбла, с различно оцветяване;
Сортове, отглеждани за добив на семена, впоследствие получаване на масло, което се отличава с високо съдържание на протеини и незаменими мастни киселини, и най-важното – без упойващ ефект.
Конопеното семе в кулинарното изкуство

Семената на конопа се отличават с приятен аромат, силно наподобяващ този на слънчогледовото семе и с лек привкус на лешник. Той успешно може да се консумира под формата на смляно брашно, покълнали в мляко семенца (по подобие на соевото мляко) и в сурово състояние, добавен към различни салати, мюсли, сосове и тестени изделия.

Протеинът, съдържащ се в конопеното семе е значително по-лесно усвоим от животинския такъв, най-вече защото е разтворим във вода. В резултат на което влагането на конопено семе в различни ястия, дресинги за салати, шейкове или напитки, е изключително лесно, при това без да се пресича или нагорещява.

Конопеното семе, респективно конопеното брашно може да бъде вложено и в термично обработени храни, без това да променя значително неговите хранително-вкусови качества.

Кулинари твърдят, че вкусът на конопеното семе се съчетава добре дори със сладолед, мляко или сирене. А от пресните листа на растението могат да бъдат приготвяни различни салати.
Хранителен състав
Хранителен състав (100 гр)

Калории
549

Калории от мазнини
369

Общо мазнини
41г

Холестерол
0 мг

Общо въглехидрати
15 г

Фибри
9.3 г

Захари
0 г

Белтъчини
30 г

Вода
13.86 мл
Гликемичен товар 4
Гликемичен индекс 26.66

Здравословни ползи

Приемайки конопените семена за една от най-полезните храни в света, неминуемо в състава им трябва да открием съвършен баланс на хранителни вещества. Пълноценна храна, която е в състояние да отговори на нуждите на хора, следващи различни режими на хранене (вегетарианство, веганство, суровоядство).

Малкото семе с диаметър по-малък от сантиметър е "успяло" да съчетае в себе си пълен набор от всички незаменими аминокиселини, достатъчно количество есенциални мастни киселини, витамини, антиоксиданти и минерали, всички те важни за нормалното функциониране на човешкия организъм.

Разглеждайки по-задълбочено съдържанието на конопените семена, откриваме следното: съдържание на витамин А (4.0 IU), С (1.0 мг) и Е (9.0 IU), лецитин, минерали – магнезий (856 мг), калций (74 мг), натрий (9 мг) и желязо (3 мг), омега-3 (алфалиноленова киселина), омега-6 (линоленова киселина, гама-линоленова киселина) и омега-9 мастни киселини.

Особено важен се оказва протеинът едестин (от гр. edestos – ядивен), растителен глобулин, представляващ приблизително 65% от конопеното семенце, който е най-добрата за консумация и най-лесно усвоима форма на протеин в хранителната верига. Останалите 35% принадлежат на албумина в растителната култура.

Вярно е, че не само конопеното семе притежава широк спектър от полезни и жизнено необходими хранителни вещества, притежават ги и лененото семе, както и редица други такива растения. Неговата уникалност се дължи само и единствено на протеина едестин.

Освен това тези малки семенца съдържат всички незаменими аминокиселини и есенциални мастни киселини, необходими за поддържането на здравословен начин на живот, "поднесени" в лесно достъпна за усвояване от организма форма.

Конопеното семе, респективно конопеното брашно е изключително подходящо средство с ясно изразено успокояващо действие, осигуряващо добра превенция срещу заболявания на нервната и сърдечно-съдовата система.

То има доказан противовъзпалителен ефект, което го прави полезно за подпомагане лечението на артрит и автоимунни заболявания. Растението се оказва и добро диуретично средство, като помага и за лечение на констипация.
Здравословни рискове, свързани с консумацията на конопено семе

Като риск вследствие на консумацията на конопено семе може да се приеме неговото разхлабително действие. Медици съветват при прием на антикоагуланти да не консумирате растителната култура под никаква форма.
Как да изберем и да съхраним конопените семенца?

Когато избирате конопено семе, обръщайте внимание на здравината и целостта на семенцата. Покритите с плесен семенца са сигурен знак, че продуктът е негоден за консумация. Същото важи и за странната миризма при отваряне на пакета.

Съхраняването на семената почива на същите правила, които важат и за другите сходни продукти. Препоръчително е периодът да бъде кратък, като подходящият съд е от голямо значение. Винаги избирайте стъклени или керамични съдове, които да поставите на хладно и проветриво място, съобразено и с указанията на опаковката на продукта.
Кулинарни идеи

За последователите на здравословния начин на живот, както и за хората, практикуващи различни хранителни режими, добавянето на конопено семе към някое от ястията или заместването на някое от храненията с него е наистина добра алтернатива.

А възможностите са неограничени - можете да поръсите салатата си с него, успешно да го добавите в някое печиво или да гарнирате топка сладолед с малките семенца. Резултатът ще бъде здравословна, питателна и лесно усвоима храна.



http://www.youtube.com/watch?v=tLjZbsmr ... _embedded#!


Източник: Конопено семе и брашно
http://www.bb-team.org/articles/4390_ko ... z2QLzj3FCC


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 13 Апр 2013, 17:39 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
Супер храна – конопеното семе

Семето на конопа е една от най-достъпните суперхрани у нас – евтина и за щастие разрешена за продажба в натуралния си цялостен вид. В Съединените щати, например е забранена продажбата на конопено семе в необелен вид за да не може някой да си отгледа растение от семенце, нищо, че обикновения коноп няма наркотичните свойства на марихуаната (психо-активното вещество делта-9-тетрахлоркарабинол /ТНС/ в марихуаната е до 20 процента, а в обикновения коноп до 1 процент, което прави практически невъзможно „надрусването“ с него. Изчислено е, че за да има психо-активно въздействие, трябва да се изяжда по около 2 кг конопено семе на ден), но там американците да му берат грижата… в България от всеки по-голям пазар или билкова аптека можем да си купим евтино небелено конопено семе, а в био магазините и обелено, както и конопен протеин на прах и конопено масло.

Протеинът е важен не само като градивен елемент на клетките в тялото, но и като невротрансмитер, който дава възможност на клетката да получава и предава съобщения и както е видно е от особено значение за правилното функциониране на всички органи и системи в организма. Конопеният протеин има най-високата концентрация на глобуларен едестин – цели 65% – на първо място в растителното царство, а едестинът е от особено значение за доброто функциониране на имунната система. За тялото 25-30 гр чист протеин на ден е напълно достатъчен, но дали го получаваме и още по-важно – дали го усвояваме, от това, с което се храним? Установено е, че подложените на топлинна обработка протеини, дори лесно усвоимите, се унищожават на 50 % при готвенето, освен това се знае, че животинските протеини са трудно усвоими, а задължителната топлинна обработка влошава още повече положението. Да сравним например една 200 грамова пилешка пържола (около 30 % протеини) = 60 гр протеин, с усвоимост около 20 %, следователно от нея се усвояват около 10-12 гр протеин, и 100 гр сурово конопено семе, със съдържание на около 35 % чист напълно смилаем протеин – дневната доза ни е осигурена от чиста, евтина и здравослована храна.

Друго важно качество на конопеното семе е съдържанието му на всички незаменими аминокиселини (балансиран комплекс от 18 аминокиселини, много важни за растежа в детска възраст, правилно формиране на ензими, за детоксикация, укрепване на имунитета, за гъвкавост и издържливост), незаменими мастни киселини и голям набор от минерали, необходими за здравето на човека. Незаменимите мастни киселини са мощни антиоксиданти, имат противовъзпалителни свойства, което подпомага имунната система, помагат за изгаряне на излишните мазнини като доставят леснодостъпна енергия, способстват за отстраняване на токсините, регулират хормоналния баланс, подхранват мозъка и очите и „смазват“ кардиоваскуларната система и така намаляват опасността от инфаркт. Перфектното съотношение на омега-6 към омега-3 е 3:1, препоръчвано от експерта по диетични мазнини и масла Удо Еразмус и 4:1, препоръчвано от Световната здравна организация, а при конопеното семе е 3,38:1 като това го прави единствената храна, съдържаща толкова идеално съотношение между омега-3 и омега-6 мастни киселини. За разлика от него рибеното масло и лененото семе са богати на омега-3, но не и на омега-6, а ядките са богати на омега-6, но не и на омега-3. Установено е, че консумирането на кокосово масло заедно с конопено семе увеличава ефективността на омега-3.

Беленото семе може да се яде самостоятелно или в салати, а небеленото се накисва за да се намалят ензимните инхибитори, после се смила с вода и се прецежда, резултата е чудесно питателно мляко. Тъй като конопеното семе е високорпотеинова храна, а с протеините не трябва да се прекалява, тъй като това води до свръхподкиселяване на организма, то препоръчваната доза е 50-100 гр на ден (в зависимост от съдържанието на протеини в останалата храна), а за суператлети до 150-200 гр – става въпрос за количество небелено семе, ако е белено дозата се намалява.

РЕЦЕПТИ

КОНОПЕНО МЛЯКО


1 чаша небелено конопено семе (накиснато за 8-12 часа във вода, прецедено и добре изплакнато)
4 чаши филтрирана вода
1 щ морска или друга нерафинирана сол

Пасирайте в блендер или с пасатор семето с 1 чаша вода около 1 мин, добавете останалата вода, пасирайте още няколко секунди и прецедете през тензух или 2-3 слоя марля. Получава се много приятно мляко, което може да пиете чисто, да овкусите или да си приготвите с него шейк или зърнена закуска.

КОНОПЕНА МАЙОНЕЗА

1 чаша небелено конопено семе (накиснато за 8-12 часа във вода, прецедено и добре изплакнато)
1 чаша филтрирана вода
2 чаши олио (студенопресовано)
Сока от ½ лимон
Сол

Пригответе конопено мляко само с 1 чаша вода за да е по-гъсто, сипете го в блендер или друг съд, ако ще го разбивате с миксер, влючете блендера на средна скорост и започнете да наливате олиото на тънка струйка. Когато излеете цялото олио, увеличете скоростта и оставете да се разбива 1 мин. Изключете и погледнете сместа – трябва да е гладка, еднородна и да има мехурчета (ако се е пресякла, значи се сипвали много бързо олиото и това може да се поправи като направите още малко конопено мляко и към него много бавно прибавяте пресечената смес). Изцедете лимона, сипете го в сместа и включете блендера на висока скорост за ½ мин. Сместа става гъста от лимона. Накрая прибавете солта и подправки по желание. Такава майонеза може да се приготви и от всякакво друго ядково мляко или още по-лесно, от готово соево мляко, каквото има във всеки супермаркет.

Добър апетит!!!

Източници: „Суперхрани – храна и лекарство на бъдещето“ Девид Улф; „Съзнателно хранене“ Гейбриел Казънс;


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 22 Апр 2013, 00:49 
Offline
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2012, 09:57
Мнения: 2373
Местоположение: Австрия
Булгур

Прикачени файлове:
pikanten-oriz-meso.jpg
pikanten-oriz-meso.jpg [ 37.9 KiB | Прегледано 15054 пъти ]


Булгурът е пълноценна зърнена храна, която се получава от бланшираното, изсушено и натрошено зърно, което най-често се приготвя от твърда или бяла пшеница. От дълго време употребата на булгур е залегнала в кулинарната традиция Балканите, Близкия Изток до Индия. Сравнително отскоро, от няколко десетилетия, булгурът е част от донякъде манията по пълноценното балансирано хранене в Западна Европа и Щатите.

Всъщност булгурът е възникнал от практична гледна точка. След като се позадуши, изсуши и после натроши, може да се съхранява дълго време и при необходимост да бъде сварен за много по-кратко време от пшеницата. Освен това, обработен по този начин, булгурът запазва хранителните стойности на пшеницата без да се губят важни хранителни вещества като протеина.

До преди 5 десетилетия булгур е бил основна част в дневното меню у нас. След това обаче оризът го измества, подобно на киноата в Южна Америка. Днес обаче и булгурът и киноа са реабилитирани - желанието да се храним здравословно и пълноценно, отново ги върна масово в дневното ни меню. Така е и по цял свят.

Състав на булгура

Булгурът съдържа 76% въглехидрати, което е доста, но съдържа и много фибри (18%), което забавя усвояването му, съответно забавя усвояването на въглехидратите и по този начин го прави добър за използване (в малки количества, до 50 гр. на ден) по време на диета за отслабване. Ако нямате за цел да отслабвате, булгурът е чудесен източник на въглехидрати и спокойно може да се консумира като заместител на белия хляб.

Гликемичният индекс на булгура е 46. Съпоставен със същото количество неполиран ориз, булгурът съдържа повече фибри и белтъчини, по-високи нива на витамини и минерали и по-нисък гликемичен индекс.


Хранителни стойности в 100 г суров булгур:

Калории: 342
Протеин: 12.29 г
Въглехидрати: 75.87 г
Мазнини: 1.33 г
Фрибри: 18.3 г

Минерали: Калций: 35 мг., Желязо: 2.46 мг, Магнезий: 164 мг., Фосфор: 300 мг., Калий: 410 мг., Натрий: 17 мг., Цинк: 1.93 мг., Мед: 0.335 мг., Манган: 3.048 мг., Селен: 2.3 мг.

Витамини: Витамин C: 0, Тиамин (B1): 0.232 мг., Рибофлавин (B2): 0.115 мг., Ниацин (B3): 5.114 мг., Pantothenic acid (B5): 1.045 мг., Витамин B6: 0.342 мг

Folate (естествен B9) (фолиевата киселина е синтетичен витамин B9): 27 мкг., Холин: 28 мг., Витамин B12: 0, Витамин A: 9 IU, Лутеин+zeaxanthin: 220 мкг., Витамин K: 1.9 мкг.

Аминокиселини: Tryptophan: 190 мг., Threonine: 354 мг., Isoleucine: 455 мг., Leucine: 830 мг., Lysine: 339 мг., Methionine: 190 мг., Cystine: 285 мг., Phenylalanine: 580 мг., Tyrosine: 358 мг., Valine: 554 мг., Arginine: 575 мг., Histidine: 285 мг., Alanine: 436 мг., Aspartic acid: 630 мг., Glutamic acid: 3.878 гр., Glycine: 495 мг., Proline: 1.275 гр., Serine: 580 мг.
Избор и съхранение на булгур

Булгурът се продава в насипно състояние или пакетиран, най-често в разфасовки от половин и 1 кг. Цветът му е по-светъл или по-тъмен в зависимост от вида и състава му.
Среща се в 4– много дребен за арабската салата Табуле и кюфтета, два средно едри варианта за яхнии и най-едър. Пълнозърнестият едросмлян булгур е здравословен заместител на ориза в сарми и пълнени чушки, при плънка на кокошка или агне, при приготвяне на дроб сарма.

Когато избирате булгур, освен че трябва да съблюдавате срока на годност на опаковката, ако е пакетиран, а и е добре да се вгледате в самите зърна и да видите дали няма загнили, навлажнени или мухлясали места. След отваряне на пакета, съхранявайте булгура в добре затворен съд, с плътно затворена капачка.
Кулинарно приложение на булгур


Булгурът е традиционно внедрен в родната кулинария и ястия като Пълнено агне с булгур или Пълнен заек с булгур са любими на мнозина от нас. Булгурът може безпроблемно да замените ориза, или месото в хранителните ви навици. Булгур може да добавите към всяко едно ястие или салата и дори да го използвате за закуска подсладен с лъжица мед и сушени плодове и ядки без да се притеснявате, че сте се лишили от важните хранителни вещества необходими на организъма ви.

Булгурът се съчетава добре с всички видове лук – шалот, бял, чесън, праз и различните зеленчуци и кореноплодни, като картофи, моркови, пащърнак, целина и т.н. Той е пълноценен хранителен продукт, заемащ важно място в традиционната българска кухня, предимно като заместител на ориза. Придава неповторим вкус на ястията с агнешко месо. С булгур може да приготвите дори вкусна баница или кекс. Препоръчителното съотношение при приготвяне е 1:3 (1 част булгур към 3 части вода). Може да го накиснете в гореща вода или да го сварите и отцедите.

Съществуват соевият грис и соев булгур, които представляват високо протеинова хранителна добавка. Те служат да подобрят структурата на профила на тестените изделия и печивата и да повишат хранителната им пълноценност. Използват се също при приготвяне на плънки, при някой видове поръски, за приготвяне на десерти с мляко и нишесте подобрява вкуса на изделието.

Соевият булгур може да повиши влагозадържане в хлебните изделия и да запази свежестта на изделието. Съществува и оризов булгур, който се накисва във вода, похлупва се и се оставя да набъбне, след което може да се използва за салата табуле, пълнени чушки и т.н.

Агнешко с булгур

агнешко месо - 2 кг порцирано
булгур - 2 ч.ч.
ориз - 1/2 ч.ч.
лук – 2 връзки пресен
вода - 6 ч. ч.
чесън - 2-3 стръка пресен
девесил – 1 връзка
черен пипер
червен пипер
сол
олио

Разпределете в тава порционираното агнешко месо. Нарежете ситно лука и чесъна, разбъркайте ги с ориза и булгура и ги добавете към агнешкото в съда. Залейте с топла вода и сложете ястието да се пече около 2, 5-3 часа на силна фурна под фолио.



Класически турски пилаф с булгур

булгур – 1 ч.ч. пълнозърнест едър
бульон - 2 ч.ч. топъл пилешки
лук - 1 глава кромид
зелени чушки – 1 брой, по-едро нарязана
домати - 1 брой, на кубчета
праз - 1 стрък
масло - 1 с.л.
сол - на вкус

Начин на приготвяне: Загрейте маслото в дълбок тиган с капак и задушете лука, докато стане прозрачен. Добавете зеленчуците и залейте с бульона. Щом заври, сипете булгура, разбъркайте и намалете котлона. Задушавайте под капак до готовност и накрая овкусете с подправки. Поднесете Класическия турски пилаф с булгур с таратор или айран.
Ползи от булгура


Булгурът е рекордьор по отношение на полезни хранителни вещества сред останалите зърнени храни. В него има витамините от група В, които отговарят за работата на нервната система, красивите коси и чистата кожа, витамин А, необходим за доброто зрение и защита от инфекции, витамин Е (предпазва от преждевременно стареене), витамин D (за здрави кости и зъби), много микроелементи (желязо, мед, йод).

Голямо и главно богатство на булгура е фосфорът. По съдържание булгурът превъзхожда почти 2 пъти останалите зърнени храни. Фосфорът е необходим не само за нормалната обмяна на веществата и добрата работа на мозъка, но е и важен микроелемент за спортистите, защото фосфорът увеличава скоростта на мускулните съкращения.

Освен всичко това булгурът е богат на лизин. Лизинът е аминокиселина, която оказва противовирусно действие, особено срещу микробите, които предизвикват херпес и остри простудни инфекции, поддържа жизнения тонус и пази здраво сърцето. Лизинът участва в изработването на колаген, който прави кожата гладка и гъвкава, предпазва от бръчки. Булгурът е полезен и за стройната фигура, защото съдържа много целулоза, която извежда от организма токсините и шлаките, и вещества, които пречат на отлагането на мазнини. В стари времена използвали булгура като температуропонижаващи при деца и възрастни при простудни заболявания.

Необработените зърна и булгурът помагат за лечението на диабет, сърдечносъдовите и много други заболявания. Ако редовно включвате в своето меню булгур, можете да понижите кръвното налягане, да нормализирате обмяната на веществата, да се справите с възпаленията и дори с наднормено тегло. Фибрите са едно от големите предимства на булгура. Те са с доказан ефект при неутрализиране на свободните радикали, предпазват от рязко покачване на нивото на кръвната захар и регулират обмяната на веществата в организма. Фибрите чистят шлаките, свързват се със солите на тежките метали и спомагат за изхвърлянето им.

Булгур за красота и тънка талия

Има доста хранителни режими на база булгур, които могат да ви помогнат да отслабнете здравословно и трайно. Заради голямото съдържание на фибри в булгура, които набъбват в корема, не изпитвате чувство за глад дълго време и се чувствате заситени. Именно това ги прави примамлива храна към набиращата все по-големи размери мания по здравословно и природо съобразно хранене.

Количеството влакнини на ден не бива да превишава 30 г, за да не се получат нежелани ефекти като подуване и газове. Булгурът е с ниско съдържание на мазнини като в него няма никакви ненаситени мазнини и холестерол, източник е на протеин, което го прави чудесна питателна добавка към нискокалоричните диети. Той става все популярен в модерното здравословно хранене и вегетарианските диети. За да увеличите загубата на тегло е добре да замените ориза във вашата диета с булгур.


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА 90-ДНЕВНАТА ДИЕТА
МнениеПубликувано на: 17 Окт 2020, 10:15 
Offline

Регистриран на: 25 Окт 2013, 07:14
Мнения: 6
Хапчета за отслабване - https://acaiberry900.com Благодарение на тези малки капсулки отслабнах с цели 6 кг в първия месец, а в следващия с общо 8кг.


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 75 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов